Hey Travel yabancı turiste Boğaz'da yat keyfi yaptıracak

Yurtdışından gelen turistlerden yat kiralama talebi artınca Hey Travel, 5 milyon dolara 5 yat satın alıp İstanbul Boğazı ve Ege'de saati 2 bin euro'ya yat kiralayacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 22.08.2009 ABONE OL
Yurtdışından getirdiği turistlerden çok sayıda yat kiralama talebi alan Hey Travel Trends, yatçılıkta gelecek görünce tur şirketlerinden kiralamak yerine kendi yatlarını alıp İstanbul Boğazı ve Ege'de kiralayacak. Hey Travel Trends Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Bektaş, bu iş için 5 milyon dolar bir bütçe ayırdıklarını söyleyerek 5 yat satın alıp günlük ve saatlik kiralama işine gireceklerini söyledi. Bektaş, kâr marjı yüksek olması nedeniyle 2010 yılından itibaren yat turizmine gireceklerini söyledi. Yatların saati 2 bin euro'dan kiralanması planlanıyor. Bektaş, "Son dönemde yat turizmi çok gelişiyor. Özellikle de marinalarda açılım ilgimizi çekiyor. Yurtdışından özel yat gezileri bu alana için talep de alınca yatçılık turizmine de girmeye karar verdik" diye konuştu. Son dönemde İran pazarı ile de çalışmaya başladıklarını söyleyen Bektaş, İran'daki seçimler ve ülkedeki karışık siyasal ortam nedeniyle seyahatlerini erteleyen İranlıların Ramazan ayında yeniden Türkiye'ye gelmeye başladıklarını söyledi. Geçen sene 30 bin İranlı ziyaretçi getirirken bu sene 10 binde kaldıklarını söyleyen Bektaş, Ramazan'da ve bayramda 10 bin tursiti getirerek bu açığı kapatacaklarını kaydetti.

'1 İRANLI 2 AVRUPALIYA BEDEL'
Bektaş, "Ramazan'ın yaz ayına denk gelmesi İran pazarıyla çalışan acenteler açısında beklenenin aksine avantaj yaratacak. İran vatandaşlarının Ramazan ayı boyunca çok fazla tatilleri var. Ramazanda gezme kültürüne de sahip bir millet oldukları için bu seneki kaybı Ramazan'da kapatabiliriz" dedi. Geçen sene Türkiye'ye toplam 1 milyon 135 bin İranlı turist gelmişti. Bu yılın ilk 6 ayında ise bu sayı 527 bin olarak gerçekleşti. Bektaş "Kişi başı bırakılan dövizde bir İranlı turist ilki Avrupalıya bedel" dedi. Avrupalı turistler kişi başı ortalama 800 dolar döviz bırakırken İranlı tursitlerin ortalaması 1200 dolar civarında bulunuyor.

Davalardan sonra Hasankeyf'e ilgi arttı
Bektaş, Hasankeyf'i sular altında bırakacağı için açılan Ilısu Barajı'na açılan davalar sonrasında özellikle yabancıların Hasankeyf'e olan ilgisinin arttığını söyledi. Bektaş," Hem yerli hem de yabancı turistler arasında Hasankeyf'i sular altında kalmadan görmek isteyenlerin sayısı arttı.Özellikle de yabancılar konuya çok hassas olduklarından bu davalar yabancıların ilgisini turistik olarak bölgeye çekti" diye konuştu. Bektaş, her hafta giden turların dolu kalktığını ayrıca otobüsle de turlar düzenlediklerini söyledi.

'Geçen yılın altında ciro hedefliyoruz'
Bektaş, bu senenin turizmde zor geçeceğini de söyleyerek geçen sene 80 milyon dolar ciro yaparken bu sene ise 50 ile 80 milyon dolar arasında bir rakamı hedeflediklerini belirtti, Bektaş, "50 milyon doları aşarız ama 80 milyon doları bulur muyuz bilemem" diye konuştu. Bektaş, yat turizmi gibi kâr marjı yüksek ve Türki Cumhuriyetler gibi bakir pazarlarla bu senenin açıklarını kapatmayı hedeflediklerini kaydetti


BUGÜN NELER OLDU