Kayı, 2 bin 500 işçisine vize alıp Baltık ülkelerinin en büyük AVM'sini Litvanya'ya dikti

Dünyanın farklı ülkelerinde 50'ye yakın inşaat projesi gerçekleştiren Kayı İnşaat, Litvanya'nın başkenti Vilnius'da AB standartlarında OZAS Alışveriş Merkezi'ni yaptı

İnşaat sektöründeki performansı ile dünya çapında 3'üncü sıraya yükselen, en büyük 225 müteahhit listesinde 23 firmasıyla yer alan Türkiye, üst düzey standartların hakim olduğu AB ülkelerinde de etkili projelere imza atıyor. Dünyanın farklı ülkelerinde 50'ye yakın inşaat projesi gerçekleştiren Kayı İnşaat, Avrupa Birliği standartlarını uyguladığı OZAS Alışveriş Merkezi'ni tamamladı. Litvanya'nın başkenti Vilnius'daki açılış töreni, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren'in de katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Çağlayan, açılışta yaptığı konuşmada, küresel çapta 130 milyar doları aşkın iş bitiren Türk müteahhit firmalarına güvenini ifade etti, her türlü desteği vereceklerini söyledi.

VİZE REKORU KIRILDI

OZAS Alışveriş ve Eğlence Merkezi, bir Türk firmasının Avrupa Birliği üyesi ülkeler içinde gerçekleştirdiği en büyük nitelikli üst yapı projesi oldu. İki yıl gibi kısa bir sürede 90 Türk mühendis ve 2 bin 500 Türk işçisinin emeğiyle tamamlanan OZAS AVM için, ilk kez bir AB ülkesi rekor sayıda vize vererek güvenini gösterdi. Mühendis kökenli iki arkadaş olan Orhun Yılmaz ve Coşkun Kartal'ın kurduğu Kayı Grup, Litvanya'daki projeye 2007 yılında başladı. Proje, Baltık ülkelerinin en büyük, Avrupa'nın ise sayılı büyüklükte AVM'leri içinde yer alıyor. Proje, global krize rağmen hız kesmeyerek Ağustos 2009'da bitirildi ve AVM işletmeciliğinde global marka olan Alman Oddo Ailesi'ne ait ECE Projectmanagement Vilnius'a teslim edildi. 180 bin metrekare inşaat alanına sahip OZAS AVM, 200 mağazanın yanı sıra süpermarket, sinema, restoran ve eğlence kompleksini bünyesinde barındırıyor.

TÜRK YÜKLERİ 'VİKİNG TRENİ' İLE TAŞINACAK
AB ve NATO üyesi olan Litvanya, Karadeniz'den Baltık Denizi'ne karşılıklı olarak konteynerler içi kombine demiryolu taşımacılığını kapsayan Viking Projesi'ndeki liderliği ile Türk dış ticareti açısından önem taşıyor. Viking Projesi, Derince ve Samsun limanlarından Ukrayna'ya taşınan yüklerin, bu ülkeden Viking Treni'ne aktarılarak Belarus'tan Litvanya'ya buradan da diğer ülkelere taşınmasını hedefliyor.

SABİT KUR SIKINTI YARATIYOR
Litvanya, krizden etkilenen ekonomilerin başında geliyor. Enflasyonun yüzde 11'e çıktığı, 3.3 milyon nüfuslu ülkede "sabit kur" sıkıntısı hissediliyor. Kişi başına milli gelirin 12 bin Euro civarında olduğu ülke, milli parası Litas'ı üç yıl önce euroya (1 Euro=3.45 Litas) sabitledi. IMF ile görüşme halindeki ülkeye, dalgalı kur öneriliyor.

ÇELİK ALIP MADENİ PARA İHRAÇ EDİYORUZ
TOPLAM 430 milyon dolar
Türkiye-Litvanya Dış Ticaret Hacmi

Türkiye'nin ithal ettiği başlıca ürünler: Hububat, demir ve çelik, mobilyalar, aydınlatma, reklam lambaları, prefabrik yapılar, mineral yakıtlar, mineral yağlar, şeker ve şeker mamulleri, ağaç ve ağaçtan mamul eşya.

Türkiye'nin ihraç ettiği başlıca ürünler: İnciler, kıymetli taşlar ve metal mamulleri, madeni paralar, makine ve cihazlar, aletler, parçaları, örme eşya, elektrikli makine ve cihazlar, yenilen meyveler, kabuklu yemişler, turunçgil, motorlu kara taşıtları, traktör, bisiklet, motosiklet, mensucat, duvar halıları, pamuk

BİZE ULAŞIN