Akaryakıtta tavan fiyata '2 ay daha devam' sinyali

Akaryakıtta "tavan fiyat" uygulamasının süresi perşembe günü sona eriyor. EPDK, bugün akaryakıt sektörünün temsilcileriyle ve örgütleriyle bir araya geliyor. Uygulama her yönüyle masaya yatırılacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıtta 2 aydan bu yana devam eden 'tavan fiyat' uygulamasının devam edip etmeyeceğine ilişkin perşembe günü bir karar alacak. Uygulamanın sona ermesi halinde akaryakıt fiyatlarının artacağını görüşünde olan Kurul'un, bu aşamada uygulamaya 2 ay daha devam kararı vermesi 'sürpriz' olmayacak. Akaryakıtta 'tavan fiyat' uygulaması, perşembe günü sona erecek. Kurul, bugün akaryakıt sektörünün önde gelen temsilcileriyle ve örgütleriyle 11.00'de bir araya gelecek. 2 aylık uygulamanın her yönüyle masaya yatıracağı toplantıda EPDK, sektör temsilcilerini dinleyecek. Uygulamanın, sektöre etkisi değerlendirilecek.

FİYAT 3,5 LİRAYA ÇIKAR KAYGISI

SABAH, uygulamanın devam edip etmeyeceğine ilişkin olarak EPDK'nın nabzını tuttu. EPDK'nın yaptığı çalışmaya göre 95 oktan kurşunsuz benzinin rafineri çıkış fiyatı, 2 lira 99 kuruş. Fiyat, dağıtım payıyla birlikte 3 lira 14 kuruşa, bayi payıyla 3 lira 28 kuruşa çıkıyor. EPDK'da, 'tavan uygulamasının bitmesi halinde kurşunsuz benzinin litre fiyatının 3.5 liraya çıkabileceği' yönünde güçlü bir görüş bulunuyor. Uygulamadan, dağıtım şirketlerine göre daha çok etkilendiği belirtilen bayilerin, uygulamanın sona ermesinin hemen ardından artış yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

DEVAM SÜRPRİZ OLMAZ

EPDK, tavan fiyatın resmi olarak sona ereceği gün yapacağı toplantıda, akaryakıt sektörü örgütlerinin de görüşleri çerçevesinde uygulamaya ilişkin bir karar alacak. EPDK'nın, uygulamaya 2 ay daha devam kararı vermesi 'sürpriz' görünmüyor.

BİZE ULAŞIN