Çalık Enerji'den Özbekistan’a 336 milyon Euro’luk yatırım

Çalık Holding, Orta Asya ve Türk Cumhuriyetlerindeki projelerine bir yenisini daha ekliyor. Çalık Holding’in enerji sektöründeki iştiraklerinden Çalık Enerji, Özbekistan’da kombine çevrim elektrik üretim santrali kurmak üzere anlaşma imzaladı

12 ülkede 19 bin çalışanıyla Orta Asya ve Balkanlar'ın en büyük yatırım gruplarından biri olan Çalık Holding'in 1998 yılında faaliyete geçen iştiraki Çalık Enerji, yurtdışı projelerine bir yenisini daha ekliyor.

Karadeniz'e inen petrolü Türkiye üzerinden tüm dünyaya ulaştıracak olan "Samsun Ceyhan Boru Hattı"nın yapımı ve işletilmesi, Ceyhan'da rafineri kurulması gibi projelerle gündemde olan şirket, Özbekistan'da kombine çevrim elektrik üretim tesisi kurmak için anlaşma imzaladı.

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e 500 km uzaklıktaki Navoi endüstri bölgesinde, kombine çevrim elektrik üretim santrali kurulması amacıyla Özbekistan'ın elektrik üretim ve dağıtımından sorumlu kamu şirketi Özbekenergo ile yapılan anlaşma kapsamında, 472 megavat gücündeki santralin Ekim 2009'da başlayıp 3 yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

İspanya'nın önde gelen enerji şirketlerinden Initec Energia ile toplam 336 milyon euro tutarındaki yatırım için imza atan Çalık Enerji, tüm yardımcı ekipmanların satın alınması, malzemelerin taşınması, inşaat, montaj, test ve santralin devreye alınmasından sorumlu olacak. Konsorsiyum lideri Initec firması ise mühendislik, gaz ve buhar türbini ile yardımcı ekipmanların satın alınması, teslimatı ve montaj aşamasında süpervizörlük görevini üstlenecek. Proje kapsamındaki gaz ve buhar tribünleri ise Japon Mitsubishi firması tarafından sağlanacak.

Çalık Enerji Hakkında:
  • 1998 yılında faaliyete başlayan Çalık Enerji, Türkiye'de 2 ilin gaz dağıtımını gerçekleştirmektedir.
  • Şirket 2004 yılında, Bursagaz'ı satın almış, 2007 yılında, Almanya merkezli uluslararası enerji kuruluşu EWE ile ortaklık yapmıştır. 2007 yılında Kayserigaz'ı alan Çalık Enerji, 2008 yılında yine EWE ile ortak olmuştur. EWE'nin, Türkiye'nin toplam doğalgaz tüketiminin yüzde 7'sini gerçekleştiren bu iki şirketteki payı zaman içerisinde yüzde 80'e yükselmiştir.
  • Uluslararası alanda petrol ve doğalgaz çıkarmadan satışa kadar tüm operasyonlarında faaliyet gösteren Çalık Enerji, Türkmenistan'da petrol-doğalgaz çıkarma projeleri yürütmektedir. Türkiye'de ise Erzurum, Şanlıurfa ve Gaziantep'te petrol; Trakya Bölgesi'nde ise doğalgaz çıkarma projeleri devam etmektedir..
  • "Samsun-Ceyhan Boru Hattı'nın yapımı ve işletilmesi ile Ceyhan'da rafineri projesi gerçekleştirecek olan Çalık Enerji, İtalya merkezli petrol şirketi ENI'nin ortak olduğu 50-70 milyon ton kapasiteli Samsun-Ceyhan Boru Hattı Projesi'ne çok kısa süre içerisinde başlamayı ve 3 yıl içerisinde tamamlamayı planlanmaktadır.
  • Toplam 6 milyar dolarlık yatırımla, Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olan Ceyhan'a rafineri kurma projesi, 10-15 milyon ton arası petrol ürünü rafinaj kapasitesine sahip olacaktır.
  • Şirket, Rus şirketleri Gazprom ve Rosneft ile de Türkiye ve Rusya'da petrol, gaz ve elektrik sektörlerinde stratejik işbirliklerinin altyapısını pekiştiren anlaşmalara imza atmıştır.
  • Çalık Enerji, elektrik santrallerinde yatırımcı ve yüklenici firma olarak faaliyet göstermektedir. Türkmenistan'da toplam kurulu gücü 900 MW olan 5 elektrik üretim santrali kurmuş olan Çalık Enerji'nin, 254 megavat gücündeki 6. santrali ise yapım aşamasındadır. Türkiye'de 2 rüzgar, 2 termal ve 7 hidroelektrik olmak üzere toplam 11 adet güç santrali lisansı bulunan Çalık Enerji, 2020 yılına kadar 5.000 MW kurulu güce sahip olmayı planlamaktadır.
Çalık Holding ve iştirakleriyle ilgili detaylı bilgilere www.calik.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN