Hırsızlar, Fed Başkanı Bernanke'yi bile soymuş

Fed Başkanı kriz yetmezmiş gibi bir de hırsızlarla uğraşmış. Karısının cüzdanını çalan hırsızlar ikilinin hesabından yüklüce para çekmiş

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 28.08.2009 ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama'nın yeniden dört yıllığına Merkez Bankası Başkanlığı'na aday gösterdiği Ben Bernanke'nin eşinin çaldırdığı cüzdanından dolayı kredi kartı ve çek mağduru olduğu ortaya çıktı. Geçen yılın Ağustos ayında bir kafede otururken sandalyesine astığı çantanın içinden cüzdanı çalınan Anna Bernanke, eşiyle sahip olduğu ortak hesaptan hırsızların para çektiğini görünce şoka uğradı. Newsweek'in haberine göre 4 kredi kartı ile Wachovia Bankası'na ait çek defterini çalan hırsız değişik noktalarda alışveriş yaparak çiftin ortak hesabındaki parayı çek yazarak defalarca kullanmış. Yüzlerce kişinin kişisel bilgileri, kredi kartı ve çeklerini çalarak 2.1 milyon dolarlık bir dolandırıcılık olayına karışan suçluların yakalanarak eski suçlarının mahkeme tutanaklarına geçmesi ile ortaya çıkan olayın Fed başkanı ve eşi tarafından o dönemde medyadan gizlendiği belirlendi.

500 KİŞİ MAĞDUR OLMUŞ

Mahkeme kayıtlarına geçen raporlarda organize suç örgütünün kişisel hırsızlığın yanısıra ülkede 10 finansal kurumu da çeşitli yollarla dolandırdığı ortaya çıktı. Olayın açığa çıkması ile açıklama yapan Bernanke, "Kimlik hırsızlığı, her yıl milyonlarca ABD'li etkileyen çok ciddi bir suç. Bizim ailemiz de 500 kişinin mağdur olduğu bu suç halkasının içinde yeraldı. Kanun görevlilerinin başarılı araştırmaları sonucu finansal suç işleyenleri yakalamasından memnunum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU