Santraya topu TOKİ dikecek

Seyrantepe'de 4'üncü ihale de iptal edildi. Teklifleri yeterli bulmayan TOKİ, Seyrantepe Stadı inşaatını 1 yıl içinde tamamlayacak. Ali Sami Yen Stadı ise ayrıca ihale edilecek Seyrantepe ihalesinde son ikiye kalan Aşçıoğlu ve Afa ihale komisyonuna tepkili. Şirketler iptal kararına ve kararın kendilerine bildirilmeden kamuoyuna açıklanmasına anlam veremiyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 28.08.2009 ABONE OL
Ali Sami Yen Stadı ile Seyrantepe'nin takasına ilişkin protokolün imzalanmasıyla 20 Nisan 2007 yılında başlayan Sayrantepe Spor Kompleksi sürecinde bugüne kadar yaklaşık 2 yıl geçti. Aradan geçen 2 yıla ve yapılan 4 ihaleye rağmen Seyrantepe projesinde deyim yerindeyse başa dönüldü. TOKİ, önceki üç ihalede olduğu gibi dördüncü ihalede de iptal kararı verdi. Kasasından para çıkmadan Ali Sami Yen Stadı arazisi karşılığında Seyrantepe Stadı'nı yaptırmak isteyen TOKİ, Ali Sami Yen ve Seyrantepe'yi ayrıştırarak, kendi öz kaynaklarıyla stad inşaatını tamamlama kararı verdi. Ali Sami Yen Stadı arazisinin ise ayrıca ileri bir tarihte arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle ihale edilmesi planlanıyor.

TOKİ 'TEKLİFLER' YETERSİZ DEDİ

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), 21 Ağustos'ta Seyrantepe ihalesinde teklif veren 3 şirketin davetli olduğu ihalenin ikinci etabı TOKİ'nin Ankara Bilkent'teki merkezinde dün yapıldı. İhaleye Aşçıoğlu İnşaat öncülüğündeki konsorsiyum ile Afa Prefabrik yenilenmiş tekliflerini sunarken, Özkar-Emlak Pazarlama Ortaklığı ise ihaleden çekildi. Şirketlerin revize tekliflerini düşük bulan TOKİ ihaleyi iptal ettiğini açıkladı. İhale sonrasında açıklama yapan TOKİ Başkan Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Haluk Karabel, "Açık ihale usulü yapılan Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı ile Seyrantepe Spor Kompleksi İnşaatı işine ait ihalede, isteklilerin teklif etmiş oldukları İdare Payı Toplam Geliri, İhale Komisyonu tarafından yeterli bulunmadığından ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir. En kısa sürede Seyrantepe'de yapılacak spor kompleksi yapım işi, Kamu İhale Mevzuatı hükümlerine tabi olarak hak ediş ödemek suretiyle ihaleye çıkarılarak inşaat işi bir yıl içerisinde TOKİ tarafından tamamlanacak" dedi. Dünkü ihalede; 21 Ağustosta 112 milyon TL ile en yüksek idare payını teklif eden Afa Prefabrik teklifini 127 milyon liraya çıkartırken Aşçıoğlu konsorsiyumu ise 70 milyon liralık idare payı teklifini 147 milyon 500 bin liraya çıkartarak en yüksek teklifi verdi.

Yaşar Aşçıoğlu / Aşçıoğlu İnşaat:
Canlı yayında duyduk şok olduk, bu ayıptır

Biz ihale salonundan çıkmadan canlı yayın için bağlanan bir kanalın spikerinden ihalenin iptal edildiğini duyduk, şoke olduk. Ben bu kararın ciddi olduğuna inanmıyorum daha doğrusu inanamıyorum. Bu kadar ciddi bir işte, ihaleden 30 saniye sonra iptal kararının bize bildirilmeden basın yoluyla kamuoyuna açıklanması bir hata. Bu yanlışlıktan dönülürse işi yapmaya talibiz ve hazırız. Günlerdir yabancı ortağımızı iknaya çalışıyoruz. Bu karar komisyonun kararı, dolayısıyla nihai karar değil. Bir üst kurul daha var. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın verdiği yanlış karara uymayacağına inanıyorum. Biz işe başlamaya hazırız, Erdoğan Bayraktar'a komisyon kararına uymamasını rica ediyorum.

AFA Prefabrik / Hakan Ataköy:
İhalede sözlü turlar neden kısa kesildi?
Temmuz'un başından beri bu işe ciddiyetle hazırlandık. Bu stadın teknolojik çözümlerle, sağlam finansal kaynaklarla ivedi olarak yapılması gerekiyordu. Sonrasında da Ali Sami Yen projemizi hayata geçirecektik. Olmadı. İdare neden iptal kararı verdi bilmiyorum. Kaldı ki ihalede tekliflerin sunulması ardından sözlü turlar yapılabilirdi. Komisyon böyle uygun gördü. Neden sözlü turların devam ettirilmediğini bilmiyorum. Komisyon başkanının kararı nihai. Anlaşılıyor ki Seyrantepe bir müteahhitlik ihalesine çevrilecek. Ali Sami Yen için arsa satışı düşünülüyor. Anlıyoruz ki bu düşünce yapılan ihale sürecinden önce şekillenmiş olabilir.

Işın Çelebi / GS'nin Seyrantepe'den sorumlu yöneticisi:
Çok doğru bir karar
TOKİ'nin kararı oldukça doğru ve pozitif bir karar. Kafalarında belirledikleri düzeyi yakalamadıklarını anlıyorum. Dolayısıyla ihaleyi iptal ettiler ve kendileri yapmaya karar verdiler. Yüzde 100 destekliyorum. Açıklamalardan anladığım kadarıyla aynı proje yürütülecek. Bir tek farklılık Ali Sami Yen Stadı'nın tapusu TOKİ'dedir. Ali Sami Yen'de Mecidiyeköy Meydanı'nın rahatlatılması için de 10 dönüm yeşil alan bırakılıyordu. TOKİ'nin yönetimine ve idarisine geçiyor.

Seyrantepe'nin koltuk başına maliyeti 2 bin euro
Karabel, inşaatın 1 yıl içinde bitirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, stadın maliyetiyle ilgili şunları söyledi: "Daha önceki ihalede Ali Sami Yen'den sağlanacak gelir ile Seyrantepe projesinin finansmanının yapılması ayrıca TOKİ ile de gelir payı verilmesi öngörülmüştü. Açılır-kapanır tavanlı 52 bin koltuklu, olimpik nitelikteki stadyumun koltuk başına maliyeti 2 bin euro ama ihalede bu bedel düşürülebilir. TOKİ fazla sıkıntıya girmeden bu ve birkaç stadı yapacak güçte."

% 24
Bugüne kadar stat inşaatının yüzde 24'ü yapıldı.

86 milyon $
Talu-Alke Ortaklığı stada yaklaşık 86 milyon dolar harcadı.

100 milyon $
Bitmeyen stadın isim hakkı 100 milyon dolara Türk Telekom'a satıldı.

105 milyon $
Galatasaray Kulübü 43 milyon dolarlık VIP ve Loca satışı yaptı. Hedef ise 105 milyon dolar.

BUGÜN NELER OLDU