2.5+2.5 kabul görmedi eylem düğmesine basıldı

Sendikalar, hükümetin 2010 yılı için 2.5+2.5'e çıkardığı zam önerisini kabul etmedi. Kamu Sen Genel Başkanı Akyıldız, pazartesi "üretimden" gelen gücün uygulamaya konulacağını bildirdi

Cumartesi 29.08.2009
Güncelleme: Cumartesi 29.08.2009
ABONE OL
Toplu görüşmelerde sonuç çıkmadı. Hükümet ile memur sendikaları arasında bir süredir devam eden görüşmelerin 7. turu uyuşmazlıkla sonuçlandı. Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra yaptığı açıklamada hükümetin 2008 yılından kalan sözlerini yerine getirmediğini söyledi. Akyıldız, pazartesi günü yeni bir sürecin başlayacağını belirterek, "Üretimden gelen gücün kullanılmasını uygulamaya koymaya gayret edeceğiz" dedi. Görüşmelerde Memur-Sen 2010 yılı için zam talebini yüzde 6+5'ten, yüzde 4+4'e çekti, ek ödeme talebini 40+40 liradan 30+30 TL, toplugörüşme prim talebini 18 TL'den 10 TL, aile yardımını ise 16 TL'ye indirdi. Memur Sen'in bu adımına karşılık hükümet de 2+2 olan zam teklifini yarımşar puan artırdı. Gün boyu devam eden görüşmeler sonrasında hükümetin yüzde 2.5+2.5 teklifi kabul görmedi.

SITMAYA RAZI EDİYORLAR

Akyıldız, görüşmeler sonrasında Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada, önerilen zam oranının kendilerini şaşırttığını söyledi. "Bu yıl da hayal kırıklığı ile ayrılıyoruz. Bu yıl da faturayı devlet memuruna kesiyorlar" diyen Akyıldız, mutabakat sağlanan sosyal konuların hayata geçirilmesinin önerilen ücret zammını kabul etmelerine bağlandığını ifade etti. Yüzde 2 artı 2'deki artışın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın inisiyatifiyle yapıldığını savunan Akyıldız, "Bizim bir talebimiz olmadı. bu nasıl bir insaf, vicdan ölçüsüyle dile geldi onu da takdirlerinize sunuyoruz. Yani ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar" dedi.

BAŞBAKAN'A SUÇ DUYURUSU

Akyıldız, mutabakat metni imzalanması için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, eylemlilik sürecinin başladığını söyledi. "Eylemlilik sürecini Pazartesi günü öğleden önce 2008 yılı mutabakat metninin hükümlerini yerine getirmeyen Başbakan Erdoğan hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak başlatacağız'' diyen Akyıldız, bütün kamu çalışanlarını haklarına sahip çıkmaya ve üretimden gelen gücü kullanmaya çağırdı.

BAKAN'DAN 'O KADAR SAF MIYIM' YANITI
"HAZİNE'NİN
bekçisiyiz diyenlerin aynı hassasiyeti işverenler, rantiyeciler için de göstermesini bekliyoruz" diyen Akyıldız, mutabakata varılan konulara ilişkin de, "Sayın Bakan'a sorduk mutabakat metni imzalamazsak üzerinde mutabık kaldığımız konuları hayata geçirme konusunu garanti eder misiniz diye, bize 'ben o kadar saf mıyım' yanıtını verdi'' dedi.

UZLAŞMA İLE KALKMAK İÇİN TEKLİFİMİZİ 4+4'E ÇEKTİK
MALİ
haklara ilişkin tekliflerini revize eden MEMUR SEN Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da masadan uzlaşmayla kalkmak istediklerini, yaklaşık 2 milyon 200 bin memura müjdeli haber vermek istediklerini vurguladı. Gündoğdu, memur maaşlarına yüzde 5 artı 6 zam yapılması teklifini 4 artı 4'e, düşük maaşlılara 40 artı 40 TL ek ödeme yapılması teklifini 30 artı 30 TL'ye, 131 TL aile yardımı teklifini 100 TL'ye çektiklerini bildirdi. Gündoğdu, toplu sözleşme ve grev hakkıyla ilgili mutabakat metnine madde konulması sözünün de yerine getirilmesini istedi.

BAŞBAKAN'IN MESAİ ARKADAŞIYIZ
"Bizler devlet memuru sıfatıyla Sayın Başbakan'ın, Bakanlar Kurulu'nun mesai arkadaşlarıyız" diyen Akyıldız, şöyle devam etti: "Bizler iltimas istemiyoruz, ancak üvey evlat muamelesi görmek de istemiyoruz. Emeğimizin karşılığını istiyoruz.Teğet geçtiği iddia edilen krizin faturasını
tek başımıza ödemeyi kabul etmiyoruz."