2010 Japon yılı, imparator Türkiye'ye gelebilir

Turizmde dünyada ilk 5'in hedeflendiğini belirten Bakan Günay, "Japon Yılı" olarak kutlanacak 2010'da Japon İmparatoru'nun gelebileceğini söyledi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2008 yılı rakamlarına göre turist sayısı itibariyle Türkiye'nin dünyada 7., elde edilen gelir itibariyle de 9. sırada olduğunu söyledi. Bakan Günay, bu yılın kriz yılı olması ve dünyada daralma yaşanmasına rağmen geçen yılın rakamlarını tutturmaya çalıştıklarını dile getirdi. Temmuz sonu itibariyle, geçen yıla göre Türkiye'ye gelen turist sayısında yüzde 1.1 oranında artış sağladıklarını ifade eden Günay, bunun Akdeniz çanağında en başarılı sonuç olduğunu belirtti. Günay, "Dünyada ilk 10 içindeyiz. Bir kaç yıl içinde ilk beş içine girmeyi hedefliyoruz. Bu yıl 26- 27 milyon civarında turist bekliyoruz. Krizi atlatabilirsek, 2010 yılı turist sayısı hedefimiz 30 milyon turisttir" dedi.

TANITIMA BÜYÜK KATKI

Gelecek yılın Türkiye'de ''Japon yılı'' olarak kutlanacağını anımsatan Bakan Günay, Japonların daha çok kültür mekanlarına, tarihi yerlere gittiklerini, daha çok alışveriş yaptıklarını belirterek, onları çok önemsediklerini söyledi. Japonların zarif, nazik, temiz insanlar olduğunu belirten Günay, Uzakdoğu'yu gelişmesi gereken bir pazar olarak gördüğünü bildirdi. Japonlarla bir müze çalışması gerçekleştirdiklerini, onların binaları, kendilerinin de teşhir tanzim çalışması yaptığını anlatan Günay, yılın sonunda çalışmaları bitireceklerini belirtti. 2010 Japon yılı çerçevesinde Japon veliaht prensi, belki de imparatorunun gelebileceğini anlatan Günay, bunun Türkiye'nin tanıtımına çok büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

HER ŞEY SADECE TURİZMCİYE VERİLMİYOR
1 Milyon dolar ve üzeri gelir getiren turizm işletmelerini ihracatçı sayacak düzenlemenin yürürlüğe girdiğini kaydeden Günay, "KDV iadesinden turizmcilerin yararlanamayacağı söyleniyor ama haksızlık edilmesin. Konaklama sektöründe KDV yüzde 18'den yüzde 8'e indi. Her şey sadece turizmciye verilmiyor" dedi.

TURİZMCİ KOBİ SAYILACAK, BİRKAÇ BAKAN İMZASI KALDI
Turizmcinin KOBİ kapsamına alınması kararnamesinin bir kaç bakanın imzasına kaldığını bildiren Günay, onaydan sonra, bütün işletmeler ve seyahat acentelerinin KOBİ desteğinden yararlanmış olacağını anlattı.

BİZE ULAŞIN