Ateş sonbaharda yükselecek

Bu hafta açıklanacak verilerle ABD reel sektöründe ekonomik durgunluğun sona ermesi bekleniyor. Son 18 aydır küçülen ABD sanayisinin, Ağustos'ta büyümeye geçmesi bekleniyor. Cuma günü açıklanacak istihdam verilerinin ise işgücü kaybının hız kestiğini göstermesi bekleniyor. ABD ve Avrupa'dan gelecek verilerle birlikte yazın düşen işlem hacimlerinin ve oynaklığın artması bekleniyor

Pazartesi 31.08.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 31.08.2009
ABONE OL
Piyasalar Eylül ayına yoğun veri trafiğiyle başlıyor. Yaz aylarında düşen işlem hacimleri ve oynaklığın bu hafta açıklanacak kritik verilerle birlikte artması bekleniyor. Piyasalar için haftanın en önemli ilk verisi salı günü gelecek ağustos ayı ABD İmalat Sanayi Endeksi. Beklenti endeks değerinin 50'nin üzerine çıkması. 50 değerinin üzeri sanayinin büyüdüğünü gösterdiği için açıklanacak verinin kritik bir önemi var. 18 aydır küçülen ISM endeksi, son 7 aydır toparlanma sürecine girdi. Piyasa uzmanlarına göre verinin beklentilerin üzerinde gelmesi küresel borsalarda yükselişi hızlandırabilir. Haftanın merakla beklenen ikinci verisi ABD ISM Hizmetler Endeksi olacak. 10 aydır 50'nin altında seyreden endeksin Ağustos'ta 48 yükselmesi bekleniyor. ABD ekonomisinin yüzde 85'ini oluşturan hizmetler sektörünün Ağustos'ta da küçülmeye devam etmesi bekleniyor. Cuma yayımlanacak olan ABD işgücü istatistiklerinin ise piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor. Tarım dışı işsizlikteki artışın Ağustos'ta hız keseceği, buna karşın işsizliğin yüzde 9.6'ya yükseleceği tahmin ediliyor.

ABD BORSALARI HIZLI ÇIKABİLİR

Japonya'da 56 yıllık liberal iktidarın seçimleri kaybederek harcama artırıcı politika izleyeceğini açıklayan sosyal demokratların gelmesi de piyasalara olumlu yansıyacak bir başka gelişme. Uzmanlar düşen işlem hacimlerinin Eylül'ün ilk haftasındaki verilerle artmasını bekliyor. Eczacıbaşı Yatırım Başekonomisti Erkin Şahinöz'e göre ABD'de ISM verileri imalat sanayinde durgunluğun resmen sona erdiğini gösterecek. ISM verilerinin beklenenin üzerinde gelmesini ve bunun Eylül, Ekim'de de sürmesini bekleyen Şahinöz, "Dow Jones 9 bin 700, İMKB de de zorlanarak da olsa 50 bin puan seviyesini bekliyor. Ata Yatırım Fon Müdürü Serdar Pazı ise İMKB'nin gücünü yitirmeye başladığı görüşünde. Pazı, "ABD borsası verilerle hızla yükselebilir. Ancak, İMKB düşen momentumla birlikte gücünü yitirmeye başladı. Eylül boyunca borsa yatay olacak. İMKB 100 endeksi 36.500-38.500 bandında oturmasını bekliyorum" dedi. İMKB 100 geçen haftayı 47 bin 560 puandan kapatmıştı.