Sabancı 85 milyon $ istedi hiç pazarlık yapmadan aldık

Toyota'nın distribütörlüğünü Sabancı Grubu'ndan satın alarak dikkatleri üzerine çeken ALJ Grup, Türkiye'de hedef büyüttü. ALJ Avrupa Direktörü Bozkurt, "Para sıkıntımız yok. Yatırımlara devam" dedi

Ortadoğulu ALJ Grup'un Toyota'nın Türkiye distribütörlüğünü Sabancı Grubu'ndan 85 milyon dolara satın alması geçen haftaya damgasını vurdu. Satın almanın mimarlarından biri olan ALJ Avrupa Direktörü Ali Haydar Bozkurt, hisse satışında yaşananları, yapılan pazarlıkları ve ALJ Grup'un bilinmeyenlerini tüm ayrıntılarıyla açıkladı.

TÜRKİYE'YE ÂŞIK

Satışın yaklaşık 3 ayda sonuçlandığını söyleyen Ali Haydar Bozkurt, fiyat konusunda pazarlık yapmadan Sabancı Grubu'nun talep ettiği tutarı verdiklerini söyledi. Rekabet Kurulu'nun onaylamasının ardından Ramazan Bayramı sonrası hisse devrinin gerçekleşecebileceğini ifade eden Bozkurt, bu süreç sonrasında Toyota'yı tamamen devralacaklarını kaydetti. Bozkurt, Toyota distribütörlüğünü satın almalarının hikayesini şöyle anlattı: "Başkanımız tam bir Türkiye aşığıdır. Sık sık Türkiye'ye gelir. ALJ Grup, potansiyeline ve geleceğine inandığı Türkiye'de büyümek istiyordu. Türkiye'de sadece Daihatsu'nun distribütörü olmamız yeterli değildi. Büyümek için fırsatları değerlendiriyorduk. Grup'un önceliği tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Toyota'ydı. Ama Toyota'da Türkiye'de Sabancı'yla ortak olduğu için bizde başka alanlara yönümüzü çevirmiştik. Çin'de bile incelemeler yaptık. Ama yatırım bankası HSBC bize Sabancı'nın Toyota'yı satabileceğini söyledi. Yaptıkları incelemelerde bu sonucu çıkarmışlar. Hemen görüşmelere başladık. Fiyat konusunda hiçbir pazarlık yapmadık. 85 milyon dolar Sabancı Grubu'nun talep ettiği tutardı. Tabii fizibilite çalışması yaptık. 85 milyon doların içinde hiç mal varlığı yok. Biz sadece Sabancı'nın elindeki Toyota kontratına bu parayı verdik. Bunun içinde bir tek Sabancı'nın elindeki yedek parça ve 800 araç stoku vardı."

MEVCUT EKİPLE DEVAM
Şirketin yönetimini devraldıktan sonra mevcut Toyota ekibi ile çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Bozkurt, ALJ Grup'un yönetim anlayışında işçi çıkartmak olmadığının altını çizdi. Mevcut ekibi koruyacaklarını kaydeden Bozkurt, "Gerekli yerlerde tabii ki değişiklikler olabilir ama biz sil baştan yapmayacağız" dedi. Bozkurt, Toyota'nın yeni adresiyle ilgili olarak ise "Sabancı, Toyota için yeni bir genel merkez inşaa edip, şirketi oraya taşıyacaktı. Bunun için yatırım yapmışlar. Bu kararı bozmayacağız. Çekmeköy'de kendi yerimiz olmasına rağmen aynı yere kiracı olarak taşınacağız" şeklinde açıklama yaptı.

BAŞKAN TÜRK YÖNETİCİLERE GÜVENİYOR
ALJ Grup Başkanı'nın Türk yöneticilere güvendiğini söyleyen Bozkurt, şunları anlattı: "Hiç bir markanın başına yabancı bir yönetici getirmeyeceğiz. Başkan Türk yöneticilere çok güveniyor. Türk yöneticilerin 24 saat işlerinin başında, sanki kendi işlerini yapıyormuş gibi özveriyle çalıştığını düşünüyor. Ortadoğulu profesyonelerce böyle bir anlayışın olmadığını, Avrupalı yöneticilerin tam memur zihniyetinde çalıştığına inanıyor."

İNŞAATÇILARDAN BİLE 'BİZİ DE ALIN' TEKLİFİ GELİYOR
Yatırım bankasının Toyota dışında iki otomobil markasının distribütörlüğünü önerdiğini de açıklayan Bozkurt, "Toyota'yı alınca bunlarla hiç görüşmedik. Toyota, Lexus ve Daihatsu'nun dışında başka markalarla ilgilenmiyoruz. Bu 3 markayla Türkiye'de büyüyeceğiz." şeklinde konuştu. Toyota'yı satın almalarının ardından, otomotiv dışında da bazı şirketlerden 'Bizi de alın' şeklinde talep aldıklarını söyleyen Bozkurt, özellikle tekstil, inşaat ve sağlık sektöründen teklif geldiğini kaydetti.

FACEBOOK'TAN İŞ BAŞVURUSU YAĞDI
Toyota distribütörlüğünün duyulmasının ardından yüzlerce tebrik ve iş başvurusu telefonu aldığını söyleyen Bozkurt, "Telefonum susmadı. En ilginç olanı ise Facebook sayfama bir haftada 50'nin üzerinde iş başvurusu bırakılması. Herkes bizimle çalışmak istiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN