500 bin işsizin boya badana ile eve ekmek projesi başladı

Hükümetin en az yarım milyon işsizin asgari ücretle boya badana, yol temizliği gibi kamuya yararlı işlerde çalıştırılması için hazırladığı istihdam paketi Giresun ve Bitlis'te yürürlüğe girdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 02.09.2009 ABONE OL
İşsizlik sorununa geçici de olsa çözüm bulmak amacıyla Faruk Çelik'in Çalışma Bakanlığı döneminde hazırlanan 500 bin kişiye asgari ücretle çalışma olanağı projesi nihayet hayata geçti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da haziran ayında açıkladığı istihdam paketi içinde yer alan uygulama, kamu binalarının, okulların boya badana, bakım, onarım işleri, otoyol ve bölünmüş yolların temizliği, kenarlardaki pet şişe, poşetlerin toplanması, ağaç dikme gibi kamuya yararlı işlerde çalıştırılmasını öngörüyordu. Giresun'da 276 işsiz 4 ay, Bitlis'te 111 işsiz 3 ay 12 gün okulların bakım onarımı ve çevre düzenlemesi ile ağaç dikiminde çalışacak.

KURAYLA BELİRLENİYOR

Giresun'da, Giresun'da Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında, okulların bakım ve onarımı için, 4 ay süreyle 267 kişinin alınacağı işe başvuruda bulunan 752 kişi, bugün noter huzurunda çekilecek kurayı bekliyor. Türkiye İş Kurumu Giresun İl Müdürü Cavit Cansız, Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokolle, okulların bakım, onarım, temizlik ve çevre düzenleme işlerinde çalıştırılmak üzere 276 kişinin işe alınmasına karar verildiğini söyledi. Kent merkezi ve ilçeye yönelik bir program düzenlendiklerini belirten Cansız, ''2009 yılında kullanılmak üzere, 930 bin 88 lira ödenek geldi. Bu ödenek miktarı dikkate alınarak, 267 kişinin işe alınması kararlaştırıldı. Burada amaç, öğrencilere daha hijyenik ve sağlıklı ortamda eğitim sağlanması'' diye konuştu. 752 kişi arasında bulunan Mehmet Usta, uzun süredir işsiz olduğunu belirterek, ''İşsizlik gerçekten çok zor. Kısa sürede de olsa çalışmak ve düzenli para almak güzel olacak. İnşallah kurayı kazanarak işe başlarım'' dedi.

TOPLAM MALİYET 300 MİLYON TL
BAŞBAKAN
Erdoğan'ın açıkladığı pakete göre, 500 bin kişiye, mesleki girişim imkanı veya doğrudan istihdam imkanı oluşturuldu. 500 bin işçinin 6 aylık maliyeti 200-300 milyon lira olarak hesaplandı. Paketin ayrıntıları şöyle:
Boya badana, ağaçlandırma, çevre düzenlemesi gibi toplum yararına yapılacak işlerde 6 aya kadar 120 bin işsizin istihdamı hedefleniyor.
Açılacak kurslar vasıtasıyla 200 bin işsize meslek edindirme imkanını getirilecek.
10 bin işsize danışmanlık hizmeti verilerek kendi işlerini kurması için destek olunacak
100 bin gence özel sektörde staj imkanı ile 6 aya kadar maddi destek sağlanacak.

10 KADIN BAŞVURDU
BİTLİS
İşkur İl Müdürü Alaattin Aslan, Bitlis ve ilçelerinde ''Toplum Yararına Çalışma Projesi'' kapsamında, 3 ay 12 gün çalıştıracakları 111 personel için, 480 kişinin müracaat ettiğini bildirdi. Bitlis Halk Eğitim Merkezi'ndeki kura çekimi öncesinde konuşan Aslan, 111 kişinin okullarda, temizlik, çevre düzenlemesi ve ağaç dikimi yapacağını belirterek, "Projenin maliyeti 317 bin 808 TL'dir. 480 müracaat yapıldı. Bunların 10'u bayan" dedi.