Elektriğe zam gelecek mi?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK), yarın yapacağı haftalık kurul toplantısında, Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş'nin (TETAŞ) toptan elektriğe zam talebini ele alması bekleniyor.

Çarşamba 02.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 02.09.2009 16:50
ABONE OL
Alınan bilgiye göre, TETAŞ 1 Ekim'den geçerli olmak üzere elektriğin kilovatsaat fiyatının 12,62 liradan 15,20 liraya artırılması için EPDK'ya başvurdu.

Kurul, bu kapsamda TETAŞ'ın başvurusunu yarın yapacağı toplantıda değerlendirecek.

EPDK'nın 1 Ekim 2009 tarihinden geçerli yeni tarife önerisini değerlendirmesi ve karara bağlamasının ardından 20 dağıtım şirketine söz konusu kararı iletecek ve maliyet artışları çerçevesinde şirketlerin yeni tarifelerini bildirmeleri istenecek.

Şirketlerin vereceği teklif doğrultusunda da tarifelerin nihai tüketiciye nasıl yansıyacağı belirlenecek.
EPDK, Temmuz ayına dönük elektrik tarifelerinde bir değişikliğe gitmemişti.

Kurul en son 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere dağıtım şirketlerinin sattıkları sanayi elektriğinin fiyatında yüzde 1,66, konutlarda kullanılan elektriğin fiyatında ise yüzde 1,58 oranında indirime gitmişti.

Dağıtım şirketlerinin elektrik satış fiyatları Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında dörder aylık periyotlar halinde EÜAŞ, portföy üretim grupları, TETAŞ ve PMUM (Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi) maliyetleri dikkate alınarak belirleniyor.