i20 tamam, 500 milyon euroluk ihracat cepte

Güney Koreli Hyundai, i20 yatırımı için Çek Cumhuriyeti yerine Türkiye'yi seçti. İzmit'te üretilecek otomobilin Avrupa'ya ihracından yılda 500 milyon euro gelir bekleniyor

Perşembe 03.09.2009
Son Güncelleme: Perşembe 03.09.2009
ABONE OL
Küresel ekonomik krizin etkileri sürerken otomotivde yatırım müjdeleri birbirini kovalıyor. Son üç günde üç otomotiv devi Türkiye'deki yatırım kararı aldı. Pazartesi günü Renault'nun 110 milyon euroluk yatırımla Bursa'daki Oyak Renault fabrikasında Fluence'ı üreteceğini açıklamasının ardından, salı günü de Çin'in 3. büyük otomotiv üreticisi DFM Türkiye'de 250 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Dün de Hindistan'da ürettiği i20 modelini Avrupa'da üretmek için planlar yapan Güney Koreli Hyundai, i20 yatırımı için Çek Cumhuriyeti yerine Türkiye'yi seçtiğini açıkladı. Böylece, Türkiye iki yıl önce Çek Cumhuriyeti'ne kaybettiği 1.2 milyar euroluk Hyundai yatırımının rövanşını almış oldu.

75 MİLYON $'LIK YATIRIM

Hyundai Assan'ın İzmit'teki fabrikasında üretilecek i20 için 75 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Böylece Hyundai Assan'ın Türkiye'de bugüne kadar yaptığı yatırım 575 milyon dolara çıkacak. Ayrıca, yan sanayi firmaları da i20 için 75 milyon doları bulan yatırım yapacak. Güney Koreli bir firmanın sadece kalıp için yapacağı yatırım 30 milyon doları bulacak. Hyundai Assan i20'nin üretimine 2010 Mayıs ayında başlayacak. Avrupalı tüketicilerin ihtiyaçları göz önüne alarak tasarlanan i20, Türkiye'den Avrupa ülkelerine ihraç edilecek. Hyundai Assan yılda 80 bin adet i20 üretimi ve 500 milyon euroluk ihracat hedefliyor. Böylece Hyundai Assan'ın yıllık ihracatı 600 milyon euroya çıkacak.Hyundai i20 ile şu an Accent Era ve Matrix modellerinin üretimini gerçekleştiren İzmit Fabrikası'nın mevcut yıllık üretim hacmi de 100 bin adede ulaşacak.

'YENİ MODELLER YOLDA'
Hyundai i20 modelinin, Türkiye'de üretim detaylarının açıklandığı toplantıda konuşan Hyundai Türkiye Başkanı ve CEO'su Kwang - Heum Um, "Bu segmentindeki aracımız i20'yi 2010 yılı Mayıs ayından itibaren İzmit fabrikamızda üretmeye başlayacağız. Avrupalı tüketiciler için Avrupa'da tasarlanan Hyundai i20'nin beş kapılı versiyonlarını tüm Avrupa'ya Türkiye'den ihraç edeceğiz" dedi. Kriz dönemlerinde bile Türkiye'deki yatırımlara ara vermediklerini söyleyen Um, Türkiye'ye ilk günden bu yana 500 milyon dolar civarında yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti. İzmit Fabrikası'nın Hyundai'nin denizaşırı ülkelerde kurduğu ilk fabrika olduğunun altını çizen Um, dost Türkiye'de fabrika kurmanın, Hyundai'nin şu ana kadar aldığı en iyi kararlardan biri olduğunu kaydetti. Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, i20 üretiminin ardından İzmit fabrikasında üretilecek yeni bir kaç model daha olacağını belirterek, "Hyundai için Türkiye'nin önemi her geçen gün artıyor. Accent Era'yla başlayan çıkışımız i20'yle büyüyerek devam edecek" diye konuştu.

5 BİN KİŞİYE İŞ SAĞLAYACAK

i20'nin üretimi Hyundai Assan fabrikasında 500 kişilik ek istihdam yaratacak. Bu yatırımın dolaylı yoldan sağlayacağı istihdam ise 5 bin kişiyi bulacak. i20 üretimi sayesinde yıllık üretim ilk etapta 100 bin adede ulaşacak. Avrupa'daki talebe bağlı olarak İzmit fabrikasının üretim kapasitesi 3 vardiyada 150 bin adede çıkabilecek.

Hyundai i20'nin yerlilik oranı
Hyundai Assan CEO'su Kwang-Heum Um, i20 deneme üretiminin kasım ayında başlayacağını belirterek, mayıs ayında da 'Made in Turkey' damgalı i20'lerin Türkiye ve Avrupa'da pazara sunulacağını kaydetti. 2009 yılında Türkiye'de binek pazarında liderliği ele geçirmelerinde, i20 üretiminin Türkiye'ye verilmesinde etkili olduğunu kaydeden Um, "i20'nin üretimini Türkiye'ye almak için 1 yıldır uğraşıyoruz. Bu zaman içinde yavaş yavaş ödevimizi yapıp, üretim şartlarını oluşturduk" dedi.