Şirketler bastırdı, Hazine dövize endeksli tahvilde geri adım attı

Dövize endeksli özel sektör tahvil ihraçlarına devlet tahvillerine rakip olabileceği gerekçesiyle sıcak bakmayan Hazine geri adım attı. Hazine 32 sayılı kararda değişiklik üzerinde çalışıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 03.09.2009 ABONE OL
Merkez Bankası'nın soluksuz faiz indirimi ile piyasa faizleri tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Düşen faiz ortamına rağmen bankaların uzun vadeli kredi faizlerinde belirgin bir iyileşme gerçekleşmemesi, özel sektör tahvil ihraçlarını yeniden gündeme getirdi. Banka kredisi dışında tahvil yoluyla borçlanmak isteyen firmaların aracı kurum ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) nezdinde nabız yokladığı biliniyor. SPK'nın ihraçları kolaylaştırıcı çalışmalarının ardından Hazine de kolları sıvadı.

YASA DEĞİŞECEK

Daha önce devlet tahvillerine rakip olabileceği gerekçesiyle Hazine'nin sıcak bakmadığı belirtilen dövize endeksli tahvil ihraçlarının, 32 Sayılı Türk Parası Kıymeti Koruma Kanunu'nda yapılacak değişiklikle önünün açılması planlanıyor. Hazine kaynakları, çalışmanın Merkez Bankası ile birlikte yürütüldüğünü belirterek, tahvil ihracının ilk etapta döviz geliri olan şirketleri kapsayacağını belirttiler.
BUGÜN NELER OLDU