"Taşıt vergisinde taksit kalksın"

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Başkanı İhsan Memiş, motorlu taşıtlar vergisinin 2 taksitte alınması yüzünden yılda 28 milyon işlem yapılmış olduğunu belirterek, bu nedenle verginin ocak ayında bir kez alınması ve hepsini birden ödeyenlere yüzde 25 indirim yapılması gerektiğini bildirdi.

Perşembe 03.09.2009 10:35
Güncelleme: Perşembe 03.09.2009 10:38
ABONE OL
Memiş, yaptığı açıklamada, Türkiye'de kara yolunda seyreden motorlu araçların sayısının 14 milyonu geçtiğini belirtti.

Araç sayısındaki artış hızının da yılda ortalama yüzde 7 olduğuna işaret eden Memiş, motorlu taşıtlar vergisinin ise 197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun 9. maddesi gereğince yılın ocak ve temmuz aylarında iki eşit taksitlerle alındığını hatırlattı.

Motorlu taşıtlar vergisinin 2 taksitte alınması yüzünden yılda 28 milyon kez işlem yapılmış olduğunu belirten Memiş, şunları kaydetti:

''Bu kadar aşırı bürokrasinin ve zaman kaybının olduğu bir başka ülke yoktur. Aşırı bürokrasinin vatandaşa yüklediği bu yükler karşılığında birçok araç sahibi verginin yatırılmasını bazen unutmakta veya zaman bulamadığından yatıramadığından cezaya muhatap olmaktadır. Çoğu zaman da yatıramayanlar, araç muayenesinde zor duruma düşmektedir. Trafik ve yol güvenliğinde 7 ana başlıkta çalışma yürüten derneğimiz olarak motorlu taşıtlar vergisinin vatandaşlar tarafından daha cazip ve kolay ödenmesi, ayrıca bürokratik işlemlerinde sayısal olarak azaltılması için bazı adımların atılması gerekiyor.''
Vatandaşların vergisini daha kolay ödemesi için küçük bir düzenleme yapılabileceğini dile getiren Memiş, şöyle devam etti:

''Ocak ayında aracının vergisinin tümünün ödenmesine imkan verilmesi ve hepsini ödeyen gerçek veya tüzel kişilere idari para cezalarında olduğu yüzde 25 peşinat indiriminin yapılmasını istiyoruz. Bu haliyle verginin ödenmesi daha cazip hale getirilebilir. Ödemelerin vergi daireleri ile tüm yetki verilen bankalarda gerçekleşmesinin sağlanılması da gerekiyor. Dönem içinde vergisini yatıramayan vatandaşların bu paralarının kolayca ödenmesinin sağlanılması için mutlaka belirlenen vergi dairelerine gitmeleri yerine, yetki verilen bankaların tüm illerde bu gecikmeleri almasına imkan verilmesini de talep ediyoruz.''

Memiş, bu konudaki taleplerini Başbakanlık ve Maliye Bakanlığına ilettiklerini belirterek, düzenleme yapılmasının hem vatandaşların hem de Maliye Bakanlığının lehine olacağını bildirdi.