"ÖTV ve KDV indirimleri sürsün"

Mersin Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği (MODER) Başkanı Alper Gürsoy, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ''otomotiv sektörüne can verecek yeni çalışmaların yapıldığı yönünde söylemlerin gündeme gelmesi''nin umut verdiğini belirtti.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 04.09.2009 11:53 ABONE OL
MODER Başkanı Gürsoy yaptığı açıklamada, ÖTV ve KDV'lerde yapılan indirimlerin ardından sektörde ciddi bir hareketlilik yakaladıklarını söyledi.

Vergi oranlarının yüzde 18'den yüzde 27'ye çıkarıldığı günden itibaren sektörde yüzde 35 civarında kan kaybı yaşadıklarını anlatan Gürsoy, 30 Eylül itibariyle son bulacak uygulamanın ardından ÖTV ve KDV'nin yüzde 37'ye yükseleceğini, bunun da yüzde 40 civarında yeni bir düşüşe neden olacağını kaydetti.
Ekonomik durgunluğun halen etkisini sürdürdüğünü, işlerin yavaşlamasıyla birlikte işçi çıkarmaların veya iş durdurmaların yeniden gündeme gelebileceğinin endişesini yaşadıklarını ifade eden Gürsoy, şöyle devam etti:

''İndirim gündeme geldiğinden beri gerek banka kredileriyle olsun gerekse yastık altındaki paraların değerlendirilmesiyle piyasa hareketlendi ve otomotivin yanı sıra birçok yan kuruluşa hayat verildi. Biz tam kapasiteyle çalışıp, hareketliliğimizin devam etmesini istiyoruz. Bunun için de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklerin devam etmelerini bekliyoruz.''

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının konuyla ilgili çalışma içerisinde olduğunu öğrendiklerini dile getiren Gürsoy, ''Bu çalışmanın indirimlerin devamı veya hurda araç indirimlerini kapsayacağına dair bilgi edindik'' dedi.

Süreç tamamlanmadan sektör temsilcilerinin fikirlerine başvurulmasının herkes için daha iyi olacağına inandığını belirten Gürsoy, şöyle konuştu:

''Yıl sonuna kadar ÖTV ve KDV indirimlerinin sürdürülmesini, 2010 yılının ilk 6 ayında ise hurda teşviki uygulamasına geçilmesini bekliyoruz. Sonrasında muhtemelen sektör krizden çıkma sürecine girecek ve kendini kontrol etmeye, toparlamaya başlayacaktır. O nedenle yaklaşık 9 ay süreyle daha desteklemenin sürmesinin hem sektör hem de çalışanlar açısından yararlı olacağına inanıyorum.''

Gürsoy, hurda araç teşvikinin ise en az 15 yaşı kapsaması gerektiğini kaydetti. Yılın son aylarında otomotiv sektörlerinin canlandığını bildiren Gürsoy, bu nedenle yapılan çalışmanın bir an önce neticelendirilerek, kamuoyuna duyurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU