Müteahhitlerin itibarı A, B, C sınıflandırması ile kurtulacak

Devlet Bakanı Çağlayan, müteahhitlik sektörünün tartışmalı işlerle anılan firmalar nedeniyle itibar kaybını önlemek için sektöre 'akreditasyon' getireceklerini açıkladı

Cumartesi 05.09.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 05.09.2009
ABONE OL
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün, tartışmalı işlerle anılan firmalar nedeniyle itibar kaybetmesini önlemek için sektöre 'akreditasyon' getireceklerini açıkladı. Türk müteahhitlerin geçen yıl gerçekleştirdikleri taahhütlerin toplam büyüklüğü 137 milyar dolara ulaşırken bazı firmaların, işi zamanında teslim etmemesi ve ihale koşullarına uymaması ciddi sorun olarak öne çıkıyor. Sorunun çözümü için Türkiye, müteahhitlikte akreditasyon sistemine geçiyor.

SİSTEMİN AYRINTILARI

Buna göre müteahhitlere yönelik akreditasyon kurumu oluşturulacak. Firmalar, yaptıkları işe göre A, B ve C sınıflandırmasına tabi tutulacak. Kalitesiz iş yapan, işi yarım bırakan firmaların uluslararası pazarda yeniden ihale alması engellenecek. Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmaya TOBB, İNTES ve Türkiye Müteahhitler Birliği de destek verecek. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a yaptığı ziyarette, bu ülkede iş yapan müteahhitlerle bir araya geldi. Sorunlarını dinledi. "İş yapan firma sayımızın artması önemli. Ancak nicelikten daha çok nitelik önemli. Zamanında, şartlarına uygun, kaliteli iş yapılması gerekir" diyen Çağlayan, akreditasyon sistemini bütün yurtdışı müteahhitlik firmalarına getireceklerini söyledi. Az sayıda da olsa niteliksiz iş yapan firmalar nedeniyle Türkiye'nin ve Türk firmalarının itibar kaybettiğini kaydeden Çağlayan, "Ülke menfaati her şeyden önce gelir. Bunun için sorun akredite edilmiş olanların taahhüt işi alması çok önemli" dedi.

TÜRKMENİSTAN'DA YENİ İŞ FIRSATI
Dünyada, Türk müteahhitler için çok sayıda yeni iş fırsatı doğduğunu anlatan Çağlayan, "Örneğin Türkmenistan'da yerleşim birimlerinin hepsinde spor salonları ve spor kompleksleri yapılacak. Bu çok önemli bir fırsat" dedi.

https://www.sabah.com.tr