Raydan çıkabiliriz korkusu 'teşvike devam' dedirtecek

G-20 ülkelerinin ekonomilerde toparlanma kesinleşmeden uygulanan destek paketlerine son verilmemesi yönünde karar alması bekleniyor

Cuma 05.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 05.09.2009
ABONE OL
Türkiye' nin de aralarında olduğu gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkeden oluşan grubun maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Londra'da krizden çıkış stratejilerini tartışıyor. Bugün sona erecek 2 günlük toplantıda ekonomilerde toparlanma kesinleşmeden uygulanan destek paketlerine son verilmemesi yönünde karar alınması bekleniyor.

"İŞSİZLİĞE DİKKAT"
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn da ekonomiye sağlanan destek tedbirlerinin erken sonlandırmanın toparlanmaya engel teşkil edebileceği uyarasında bulundu. Berlin'de bir konferansta konuşan Strauss- Kahn "Ekonomiye destek tedbirlerinin erken sonlandırılması toparlanmayı raydan çıkarabilir. Bunun büyüme ve istihdam üzerindeki etkisi belirgin olur. Tedbir ve desteklerin sonlandırılması işsizliğin azalma trendine girmesiyle başlamalı" dedi.

PRİM ÖDEMELERİYLE MÜCADELE SÖZÜ
Londra'daki zireve liderlerin maskelerini takan protestocuların gösterilerine sahne oldu. G-20 maliye bakanları bir yıldan fazla süreyle garanti edilen prim ödemelerinin yasaklanması konusunda görüş birliğine vardı.