2. el satışlar düştü

İkinci el otomobil satışlarında, ramazan bayramına öncesinde önemli bir canlılık beklenmediği bildirildi.

Pazar 06.09.2009 12:13
Güncelleme: Pazar 06.09.2009 12:15
ABONE OL
Bursa İkinci El Oto Galericileri Çarşısı (Oto-Koop) Başkanı Sebahattin Seyit, yaptığı açıklamada, teşvik paketi kapsamında yeni otomobillerden alınan ÖTV'nin yüzde 37'den yüzde 18'e indirilmesi ile ikinci el otomobil fiyatlarının da düştüğünü söyledi.

Bu düşüşün ardından sektörde önemli bir canlılık yaşandığını ifade eden Seyit, ÖTV oranının 15 Haziran'dan itibaren yüzde 28'e çıkarılması ile birlikte ikinci elde fiyatların biraz yükseldiğini ve satışların ciddi oranda düştüğünü bildirdi.

Yine de yaz aylarını tatilin de etkisiyle biraz hareketli geçirdiklerini dile getiren Seyit, şunları kaydetti:

''Birçok vatandaş, tatile otomobille gitme isteğiyle ikinci ele yöneldi. Bir dönem bazı araçları bulmakta bile zorlandık. Ramazan ayına girilmesiyle birlikte satışlar çok düştü. Önceki yıllarda ramazan bayramı bizim için umut olurdu ancak bu yıl fazla bir canlılık beklemiyoruz. Öncelikle aileler tatilden yeni döndü. İkinci kez tatili düşünen pek yok. İlk tatilini planlayan da yok denecek kadar az.

Bayramın bir bölümünün hafta sonuna denk gelmesi de satışları olumsuz etkiliyor. Bayramdan sonra okulların açılacak olması da ayrı bir etken. Çocuklarının okul alışverişi otomobili ikinci plana itiyor. Buna bir de bayram alışverişlerini eklerseniz ramazan bayramı öncesindeki durgunluğumuz daha net görülür.''

Seyit, ekonomideki canlanmanın kendilerini de umutlandırdığını belirterek, ''Birçok kişi korktuğu için parasını harcamıyor. Bu kışı belki yine durgun geçiririz ancak ilkbahar ile birlikte satışlar tekrar canlanabilir. Tabi burada otomobile yönelik bazı uygulamaların da hayata geçirilmesi gerekiyor'' dedi.