Çift dip riski azalana kadar desteğe devam

G-20 ülkeleri zirvesinden, çift dip ve resesyon riskleri azalana kadar para politikalarının devamı kararı çıktı. Gelişmekte olan ülkelere de IMF'de daha çok söz hakkı tanınacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 06.09.2009 ABONE OL
Gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkenin maliye bakanlarının Londra'da biraraya geldiği G-20 toplantısında sürpriz yok. Beklendiği gibi, zirve sonrası yayınlanan ortak bildiride, "Mali ve para politikaları, genişletilerek çift dip, resesyon riski azalana kadar finansal krize karşı ülkelerin gündeminde kalacak. Finansal piyasalar istikrara kavuşuyor ve global ekonomi iyiye doğru yol alıyor ancak büyüme ve istihdam konusunda temkinli olmaya devam edeceğiz" denildi. İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling de, "Para ve mali politikalarda, fiyat istikrarı ve uzun döneme dayalı sürdürülebilir politika sağlayana kadar gerekli tedbirleri uygulamaya devam edeceğiz" açıklaması yaptı.

IMF'DE SÖZ HAKKI AYARI

Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin IMF'de daha fazla söz sahibi olmaları konusunda görüş birliği sağlandı. İki günlük toplantı sonunda açıklanan bildiriye göre, ABD'nin Pittsburgh şehrinde 24-25 Eylül'de yapılacak olan G-20 liderler zirvesinde, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, özellikle 'yükselen ekonomilerin' IMF ve küresel piyasalarda daha çok söz sahibi olmalarına imkan verecek ilerlemeler sağlanacak.

ÇIKIŞI KUMAŞ BELİRLER
Alman Maliye Bakanı Peer Steinbrueck, krizden çıkış önlemlerini gevşetmek için henüz erken olduğunu ifade ederken, Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty ve Rus Maliye Bakanı Alexei Kudrin de destek verdi.Ülkelerin destek paketlerinin sona ermesi noktasında koordineli şekilde hareket edilmesi gerektiğini savunan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, "Bu destek planlarının hangi ülke için ne zaman biteceği, o ülkelerin kumaşına bağlı. Başka bir deyişle büyüklüklerine bağlı" dedi.

ASIK SURATLAR GİTTİ, YÜZLER ARTIK GÜLÜYOR
Londra'nın merkezinde gerçekleştirilen G20 toplantısında maliye bakanları ve merkez bankası başkanları biraraya gelerek toplu aile fotoğrafı çektirdiler. Toparlanma işaretleri sonrası yüzlerin güldüğü dikkat çekti.

HİNDİSTAN, IMF TAHVİLİ ALACAK
IMF Başkanı Dominique Strauss- Kahn, Hindistan'ın 10 milyar dolarlık IMF tahvili alacağını söyledi. Strauss-Kahn, "Hindistan'ın 10 milyar dolarlık tahvil satın alarak IMF'nin kredi verme kapasitesini desteklediğini açıklamaktan memnuniyet duyuyorum" dedi.