Haber turu-1

Pazar 06.09.2009
ABONE OL
Madoff göz göre göre SEC'in elinden kaçmış
PONZİ şeması ile yatırımcıları 65 milyar dolar dolandıran eski Nasdaq Borsası Başkanı Bernard Madoff'un uzun süre yakalanamaması ABD Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SEC) suçlanmasına neden olmuştu. SEC, yaptığı soruşturmayı 477 sayfalık bir raporda topladı. 1992'de Florida'dan iki muhasebecinin Madoff'un hesabına para aktardığında SEC'in Madoff ile ilgili hiçbir işlem yapmadığı belirtilen raporda, 2003'ün Mayıs ayında Madoff'un ponzi şemasına sahip olabileceğine dair gelen ihbardan da sonuç çıkarılamadığına işaret edildi.

Air France pazarlıkla 1500 kişiyi çıkartacak

FRANSIZ
havayolu şirketi Air France, ekonomik kriz nedeniyle bin 500 çalışanının işine son vermeye hazırlandığını açıkladı. Şirket çalışanlarının temsilcileri ile önümüzdeki hafta masaya oturacak olan şirket yetkilileri, gelirdeki düşüş nedeniyle gönüllü iş bırakma konusunda pazarlık yapacak. Uzun zamandır yolcu düşüşü nedeniyle tasarruf kararları alan şirket yönetimi, planlarını çalışanların temsilcilerine sundu. KLM ile işbirliğine giden Air France'nin 63 bin çalışanı bulunuyor.

Electro World, Polonya zincirini 1 euroya sattı
DÜNYANIN
en büyük elektronik mağazalarından İngiliz Electro World, zarar eden Polonya'daki 8 mağazasını 1 euroya satarak, 2005'te girdiği ülkeden çıkma kararı aldı. Mayıs'ta da Macaristan'da 9 mağazasını 1 euroya satan şirketin Polonya'daki mağazalarını Mix Electronic satın aldı. Electro World'un, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'ndeki 19 mağazasını şimdilik satmayı düşünmediği bildirildi.