Select Maris için Uzakdoğulu eşsiz bir markanın peşindeyiz

Port Göcek size çok cazip geldi herhalde. Bir de Datça'nın konumuyla en güzel otellerinden biri olan Select Maris'i de Kalkavanlar'dan aldınız... Biz esasında şöyle söyleyeyim. Otelcilikte bakış açımız otellerin mülkiyetine sahip olmak ama otelleri işletmemek. Biz hiçbir otelimizi işletmiyoruz. Şu an Select Maris'in de bünyemize katılmasıyla 5 bin 200 yatak kapasitesine ulaştık. Şu anda Hyatt Grubu İstanbul otellerimizi işletiyor. Antalya'daki otelimizi Sheraton işletiyor. Grand Azur'u Maritim işletiyor.
Buradan anlıyorum ki Select Maris'i de siz işletmeyeceksiniz. Peki kim işletecek? Bu otel için çok eşsiz bir isim arayışındayız. Türkiye'de olmayan bir konsepti ve zinciri getirmeyi istiyoruz. Şu anda görüşmelerimiz sürüyor. Ancak şu kadarını söyleyebilirim. Uzakdoğu kökenli olacak.
Göcek Marina'yı nasıl buldunuz peki. Yatırım ihtiyacı var mı? Orası üç ayrı projeden oluşuyor. Biz oteli almadık. Villalarla da ilgilenmedik. Sadece marinayı aldık. Port Göcek iyi çalışıyor. Yatırıma da ihtiyacı yok.
Marinacılıkta ne durumdasınız? Şimdi Hırvatistan'daki marina yatırımının inşaatına başladık. Didim ve Turgut Reis çalışmaya başladı. Dalaman'ın inşaatına başlayacağız. Şimdi bundan sonra sadece yatırım için değil, işletmecilik için de önümüze fırsat gelirse değerlendiririz.
Marina yatırımı ne zaman geri dönüyor, para kazandırıyor? Çok kısa zamanda geri dönmüyor tabii yatırım. Marinalar inşaat olarak baktığınızda ya kaya dolgu mendirekler yaparak marina yaratıyorsunuz ki biz Turgut Reis ve Didim'de bunu yaptık. Maliyeti yüksek oluyor ve geri dönüşü 15-18 yılı buluyor. Eğer daha korunaklı bir alanda yüzer iskelelerle bir marina yaratıyorsanız, o zaman bunun geri dönüşü 8 ile 10 yılı buluyor.
Beş yıldızlı çıpa alan ilk marina mı oldunuz? Bu yıl ilk kez bakanlık marinalara yıldız verme kararı aldı. Marinalar konusunda beş yıldızlı çıpa alabilmek için birtakım kriterleri yerine getirmek gerekiyordu ve Türkiye'de ilk alan marina bizim Didim oldu. Türkiye'deki 45 marinada yat bağlama kapasitesi 25 bin adet. Turizm bakanlığından onaylı 22 marinadaki yat bağlama kapasitesi ise 14 bin adet.