10 dolarlık ayakbastı parası Avrupa ile ABD'nin arasını açtı

ABD'nin ülkeye giren turistlerden 10 dolar ayakbastı parası alma ihtimaline karşı AB ülkeleri de ABD'li turistlere aynı uygulamayı getirmeye hazırlanıyor

Pazar 07.09.2009
ABONE OL
Avrupa Birliği, ABD'nin ülkeye ayak basan turistlerden 10 dolar ayakbastı parası almayı programına almasını eleştirerek AB ülkelerine gelen ABD vatandaşlarına da aynı uygulamaya hazırlanıyor. ABD ülkeye gelen yabancı turistlerden ayakbastı parası alma kararını ülke turizmini teşvik etmek amacıyla aldığını bildirmişti. Uygulama AB ülkeleri arasında kabul edilir ve geçerse Avrupa ülkeleri ABD vatandaşlarından öc almış olacak. Ayakbastı ücreti konusu halen ABD'de Kongre'de tartışılıyor. AB ülkeleri ABD'li vatandaşların bu yükü kaldırabileceği görüşünde. Avrupa Komisyonunun Washington temsilcisi John Bruton yaptığı açıklamada böyle bir kararın ancak 'Alis Harikalar Diyarında' gibi bir ortamda ülkeye gelecek turistleri cezalandırmak değil teşvik etmek olarak algılanacağını söyledi.

"ÖNEMSİZ BİR ÜCRET"
Kararın destekçilerinden olan Demokratik Cumhuriyetçi kanadından William Delahunt, kendi deyimiyle 'önemsiz ücret' olarak nitelendirdiği ayakbastı parası ile AB'nin tahrik olmuş bir karar aldığını belirtti. Avrupa Birliği vatandaşları ise kararı ABD'nin kendi bütçe açıklarını AB vatandaşlarından çıkarmak istemesi olarak algılıyor. AB vatandaşları uzun zamandır ABD'ye vizesiz olarak girmenin avantajını yaşıyordu. Bu yılın başlarında ise ABD, ülkesine ziyaret eden turistlerden vize programı çerçevesinde seyahat etmeden 72 saat önce online olarak kayıt olmalarını ve her iki yılda bir kayıtlarını yenilemelerini istedi. Eğer AB ülkelerinin yaptığı düzenleme kabul edilirse AB ülkelerine giden ABD vatandaşlarından da gitmeden önce kayıt olup bu kayıt sırasında ayakbastı parası ödemesi istenecek. ABD ise turistlerden aldığı bu parayı kamu - özel sektör işbirliği ile yapılan turizm promosyonu olarak kullanacak. ABD'nin amacını bu şekilde ülkeye gelecek turistleri eğitmek olduğu da bildirildi.

AB vatandaşı vizesiz giriyordu
AB vatandaşları uzun bir süredir ABD'ye vize almadan giriş yapmanın avantajını yaşıyordu. ABD yıl başında turistlere online kayıt olma uygulamasını başlatmıştı.