Haber turu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 08.09.2009 ABONE OL
Chavez'den günde 20 bin varil benzin sözü
İran televizyonu, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in İran ziyareti sırasında iki ülkenin, İran'ın Venezuela'dan benzin ithal etmesine ilişkin anlaşmayı imzaladığını duyurdu. Habere göre, Chavez, ''Stratejik karar temelinde, Venezuela Ekim ayından itibaren İran'a günde 20 bin varil benzin ihraç etmeyi kabul etti'' dedi. Anlaşmanın değerinin 800 milyon dolar olduğunu belirten Chavez, benzin ihracatından elde edilecek gelirin İran'da bir fona yatırılacağını ve Venezuela'nın, İran'dan makine ve teknoloji satın almasında kullanılacağını söyledi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da iki ülkenin ortak projelerinin finansmanına yardımcı olması için birlikte bir banka kurulması konusunda anlaştığını ifade etti.

İsviçre, İngiltere'ye de 'Bilgi paylaşalım' dedi
İsviçre, yurt dışına parasını parkeden ABD'lilerden sonra İngilizlerin de vergi bilgilerini paylaşmaya karar verdi. İngiltere hükümeti ile İsviçre, dün vergi bilgilerini karşılıklı paylaşacakları bir protokol anlaşmasına imza attı. İngiltere Hazine Bakanlığı, kapsamlı protokol anlaşması ile her iki tarafın da vergi denetimlerini daha etkin şekilde kontrol edebileceğini açıkladı. Anlaşma, iki ülkenin de parlamentolarında ilgili kanunlar onay aldıktan sonra yürürlüğe girecek. İngiltere Finans Bakanı Stephen Timms, "Offshore hesaplarda para saklanarak İngiltere'den vergi kaçırılan günlerin hızla sonuna yaklaşılıyor. İsviçre Federal Konseyinin verdiği işbirliği kararından memnuniyet duyuyorum. Böylece OECD standartlarına uyum sağlanıyor" dedi.

'Uzaylı' başbakan dev sanayicileri kızdıracak
Japonya'nın 16 Eylül'de göreve başlayacak yeni Başbakanı Yukio Hatoyama, karbondioksit emisyonunu 2020'ye kadar yüzde 25 azaltmayı hedeflediklerini bildirdi. Hatoyama, başkent Tokyo'da iklim değişikliği konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, bu hedefin büyük uluslarca da varılan anlaşmalar uyarınca belirlendiğini söyledi. Hatoyama'nın güçlü bir yeşil siyaset benimseyen Demokratik Partisi, bu yeni hedefi yüzünden sanayi devlerinin direnişiyle karşı karşıya. Japonya'da eski hükümet, karbondioksit emisyonunu 2020'ye kadar yüzde 8 azaltmayı hedefliyordu.

Google e-kütüphane için harıl harıl çalışıyor
Milyonlarca kitabı internete aktararak dünyanın en büyük dijital kütüphanesine sahip olma planlarına bu hafta ABD'de son imzayı koymaya hazırlanan Google, Avrupalı yayıncılarla da anlaşabilmek için harekete geçti. Google, anlaşmanın uygulanmasını denetleyecek olan kurula iki de Avrupalı yayıncı alacak. Konu henüz çözüme kavuşmamış olsa da Google'ın yedi büyük Avrupa kütüphanesinde 1869 öncesinde yayımlanan kitapları internet ortamına aktarma çabaları harıl harıl sürüyor. Yalnızca Belçika'daki Gent Üniversitesi'nden ayda 1.000 kitap alınarak, kamyonlarla bilinmeyen bir yere taşınıyor. Kopyalandıktan sonra, bir ay içinde iade ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU