Karayolları'nda babadan oğula geçen ihale dönemi kapanacak

Ulaştırma Bakanlığı keşif artışlarıyla "rant" kapısına dönen projeleri tasfiye etmeye başladı. Yıldırım, "Projeler, babadan oğula geçer hale gelmiş" dedi

Pazartesi 08.09.2009
Güncelleme: Salı 08.09.2009
ABONE OL
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, karayollarında sözleşmeye bağlanmış, keşif artışlarıyla ihale bedelinin binlerce kat üstüne çıkan projelere tek tek neşter attıklarını belirterek, "Bu dönemde babadan oğula proje dönemi kapandı. Projeleri önceliklerine göre tasnif ediyoruz. Ekonomik ve sosyal faydası bulunmayan projeleri tasfiye ediyoruz" dedi. Bakan Yıldırım, SABAH'a, karayollarında yürütülen çalışmalar ve proje stoku nedeniyle yaşanılan sıkıntılar hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Karayollarında, yıllardır devam eden projeler bulunduğunu kaydeden Yıldırım, "Yıllara sari devam eden projeler var. 2886 sayılı eski Kamu İhale Yasası'na göre yapılmış, ucu açık ihaleler ve projeler var. Bu projelerde, fiyat artışı oluyor, keşif artışı talebi gündeme geliyor. Biz, bu projeleri tek tek elden geçiriyoruz" dedi.

BAZI PROJELER RANT KAPISI

Keşif artışlarıyla 'rant' aracına dönen projelere izin vermeyeceklerini vurgulayan Yıldırım, "Bazı projeler, babadan oğula geçer hale gelmiş. Yıllarca sürüncemede kaldığı için ekonomik ve sosyal faydasını yitiren projeleri tasfiye ediyoruz. Bundan sonra bu tür projelere asla izin vermeyeceğiz" dedi.

BEDELİ NE OLURSA OLSUN BİTİRECEĞİZ
Yıldırım, bazı projeler tasfiye edilirken, ekonomik ve sosyal faydası süren projeleri bedeli ne olursa olsun bitireceklerini, işin teslimat süresini de öne çekeceklerini söyledi. "İşlerin gecikmesinin kamuya maliyeti gerçekten çok yüksek" diyen Bakan, 50 yıldır süren işleri 5- 6 yılda bitirmeye başladıklarını, bunun kriz ortamında piyasaları da canlandırdığını söyledi.