Parası yurt dışında olan için çember daralıyor

Maliye Bakanı Şimşek, ülkeler arasında bilgi paylaşımının arttığını söyledi ve ekledi: "Varlık Barışı yurt dışında parası olan için son şans. Çünkü çember daralıyor" İsviçre'nin yanına bilgi istenecek ülkeler arasına ilk kez Avusturya'yı da sayan Maliye Bakanı'nın satır aralarında ise barışta uzatma sinyalleri vardı

Pazartesi 08.09.2009
Güncelleme: Salı 08.09.2009
ABONE OL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurt dışında parası olanlara Endonezya'dan mesaj yolladı: "Çember daralıyor." Şimşek, yüzde 2 vergi vererek varlıklarını yurt dışından getirmek için verilen sürenin 30 Eylül'de dolacağını 3 ay uzatılma yetkisinin Bakanlar Kurulu'nda olduğunu hatırlatsa da varlık barışı konusunda yurt dışında yapılacak bilgilendirme takviminin Ekim'e sarkması bizde barışın süresinin uzayacağına ilişkin bir izlenimi uyandırdı. THY'nin Cakarta'ya başlattığı seferler için geldiğimiz Endonezya'daki sohbet toplantısında Mehmet Şimşek'e gelen ilk sorular Varlık Barışı'nın uzatılıp uzatılmayacağı ilişkindi. "30 Eylül'e kadar süre belirledik. Ancak Bakanlar Kurulu'na da 3 ay uzatma imkanı tanıdık. Uzatıp uzatmama konusundaki karar bu dönemdeki çalışmalara ve gelişmelere bağlı olacak. Uzatılma ihtimali var" diyen Şimşek birinci varlık barışına oranla daha yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi. 100 bin tane mükellefe gönderdikleri mektuptan, birçok ilde Maliye'den arkadaşlarının ilgili meslek kuruluşlarıyla biraraya gelmesinden ve Avrupa'da da bilgilendirme toplantılarına başlayacağından söz etti. Şimşek'in yurt dışı bilgilendirme turu 11 Eylül'de Almanya'dan başlıyor, Rusya, Belçika ve Lüksemburg'la sürüyor. Bakanın "Ekim'de bu aktiviteler devam eder diye düşünüyorum. Diğer bir takım ülkelere gitmemiz söz konusu" şeklinde değerlendirmesi ise sürenin uzatılacağına yönelik bir işaret olarak algıladık. Bu cümleye dikkat çektiğimizde ise Bakan'ın yanıtı "Yetki Bakanlar Kurulu'nda" oldu.

AVUSTURYA DA EKLENDİ

Vatandaşı korkutma niyetleri olmadığını ancak varlık barışının çok önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Şimşek şu hatırlatmada bulundu:"Biz bunları bulursak vergisini, gecikme faizini alıp kaçakçılık cezası keseceğiz. Türkiye'ye getirirlerse yüzde 2 vergi vererek kurtulacaklar." Şimşek'e İsviçre'den bilgi istedik mi sorusuna "İsviçre ve Avusturya" yanıtını vererek ilk kez ikinci bir ülkenin ismini zikretti ve "Diğer bazı ülkelerde de yeni gelişmeler olmasını bekliyoruz" diye de ekledi. Bakan Şimşek "Getirmeyenler ne olacak" sorusuna ise "Çember daralıyor. Bir fırsat var. Getirmeyenler için hangi yaptırımlar varsa, uygulayacağız. Fırsattan yararlanmalarını bekliyoruz. getirmemekte ısrar eden sonucuna katlanır" yanıtını verdi.

MALİ KURAL YETMEZ ALTYAPISI ÖNEMLİ
Mali kurala ilişkin ipuçları ise en merak edilen konular. Şimşek, ser verip sır vermemekte kararlı: "Bir sistem üzerinde çalışılıyor. Ekonomi Koordinasyon Kurulu olarak bir noktaya gelince açıklayacağız." Bakana, "Daha önce açıkladığınız mali kurala ilişkin veriler eleştirilmişti. Peki Mali Kural piyasalarca gerçekçi bulunmazsa ne olacak" diye sorduğumuzda ise şu yanıtı aldık: "Hazine'den sorumlu devlet bakanıyken bir çalıştay yaptık. Geçmişten hepimiz ders çıkarmalıyız. Bu dönemde daha gerçekçi, kredibilitesi yüksek bir çerçeveyle ortaya çıkacağız. Maliye politikalarına güven çok önemli. Ortaya bir mali kural koymak yetmez. Onun altını dolduracak gerekli reformları ve idari yapılanmayı yapmadıysanız bu sorgulanabilir. Sonrası onu değerlendirenlere kalmış."

ÇAY TOPLADI, FİL VE KAPLAN SEVDİ
Bakan Şimşek, THY'nin ilk uçuşu için iki günlüğüne geldiği Cakarta'da safariye katıldı. Fil, kaplan seven Bakan yolda çay bahçelerinde durup küfeyi sırtına geçirip çay topladı. Elinden düşürmediği profesyonel fotoğraf makinesiyle de yüzlerce fotoğraf çekti.