Botaş doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapmayacak

Petrol fiyatlarındaki artış, Kasım'da doğalgaz fiyatına zammı gerektiriyor. Ancak BOTAŞ, yıl sonuna kadar gaza zam yapmama kararı aldı. BOTAŞ organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelere de, 2010'dan itibaren yüzde 5-12 oranında indirimli gaz satacak

Salı 09.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009
ABONE OL
BOTAŞ'tan, kış için geri sayım başlarken ısınmak için doğalgaz kullanacak olan tüketiciler ile ekonomik krizle boğuşan organize sanayi bölgelerindeki işletmelerin yüzünü güldürecek iki haber geldi. BOTAŞ, yılsonuna kadar doğalgaza zam yapmayacak, organize sanayi bölgeleri (OSB) bünyesindeki işletmelere de 2010 yılından itibaren indirimli gaz satışı yapacak. BOTAŞ, doğalgazda serbest piyasa ve rekabetin iyiden iyiye etkisini hissettirmeye başlaması üzerine orta ve uzun vadeli planlarla satış ve pazarlama stratejisini yenilemeye başladı. BOTAŞ, ekonomik krizle düşen doğalgaz tüketimini artırmak, müşteri portföyünü genişletmek ve yeni müşteriler kazanmak için harekete geçti. BOTAŞ, ilk adım olarak OSB'lerle temasa geçti.

EN AZ YÜZDE 5 İNDİRİM OLACAK

BOTAŞ yetkilileri, önceki gün Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yöneticileriyle bir araya geldi. BOTAŞ, yıllık 15 milyon metreküp üzerinde tüketimi olan (serbest tüketiciler) işletmelere, indirimli gaz verebileceğini bildirdi. OSB Üst Kuruluşu Başkanı Mahmut Yılmaz, SABAH'a yaptığı açıklamada, BOTAŞ'ın son derece cazip bir öneriyle işletmelerin karşısına çıktığını belirterek, BOTAŞ'ın indirimli gaz satma teklifini önemsediklerini vurguladı. BOTAŞ, OSB bünyesindeki işletmelere doğalgazda, en az yüzde 5-12 arasında indirim yapma taahhüdünde bulundu. İşletmenin tüketim miktarı arttıkça, indirim oranı da artacak. İşletmelerin indirimden yararlanabilmesi için eylül ayı içinde BOTAŞ'la doğalgaz alım anlaşması yapması gerekiyor. İndirim, 2010 yılında uygulanacak. Petroldeki artış, kasım ayında doğalgaza zam yapılmasını gündeme getirecek. Hazine de otomatik fiyatlandırma mekanizmasının uygulanmasını, mekanizma uyarınca petroldeki artışın doğalgaza zam olarak yansıtılmasını istiyor. Ancak BOTAŞ, bu yılsonuna kadar doğalgaza zam yapmayacak. Enerji Bakanlığı yetkilileri, doğalgaza yeni yılda da zorunlu olmadıkça zam yapılmayacağı mesajını verdi.