"Sel sigortada ek teminattır"

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) Genel Sekreteri Erhan Tunçay, sel konusunun sigortada ek teminat olduğunu belirterek, vatandaşların bu tür felaketlere karşı sigorta yaptırdıklarında düşük primler ödeyerek sel konusunu teminat altına almalarının mağduriyetlerinin giderilmesine yardımcı olacağını kaydetti.

Çarşamba 09.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009 17:26
ABONE OL
Tunçay, İstanbul'da sağanak yağış sonrası yaşanan sel felaketine ilişkin yaptığı açıklamada, şu ana kadar kendilerine sel ile ilgili sigorta hasarlarına ilişkin bir bilgi gelmediğini, sigorta şirketlerine gelecek ihbarlar ve sigortalı değerlerin tespit edilmesinden sonra bir hasar tespitinin yapılabileceğini ifade etti.
İstanbul'daki selde sigorta şirketlerinden iş yerleri, fabrikalar ve evlerin, yaptırdıkları sigorta poliçeleri eğer seli kapsıyorsa gördükleri zarar doğrultusunda tazminat alabileceğine işaret eden Tunçay, şöyle konuştu:

''Yaşanan bu tür olaylar sonucunda bilinçlenme ve dikkat çekme konuları gündeme geliyor. Böyle konularda vatandaşlarımız, sigorta poliçesi yaptırarak kendilerini daha eminde hissederler. Dün ve bugün yaşananlar, her gün tanık olduğumuz olaylar değil. Ancak yaşandığında maalesefe çok büyük mağduriyetlere yol açıyor.

Sel konusu sigortada ek teminattır. Vatandaşların bu tür felaketlere karşı sigorta yaptırdıklarında düşük primler ödeyerek sel konusunu teminat altına almaları, mağduriyetlerinin giderilmesine yardımcı olacaktır. Bu konut ve iş yerleri için de, araçlar için de geçerlidir. Her poliçede sel teminatı olmayabilir.''

''TAHMİNİ OLARAK SEKTÖRÜN 100-150 MİLYON DOLAR ARASI HASAR İLE KARŞILAŞACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ''

Zurich Sigorta Genel Müdürü Ertuğrul Bul, Trakya bölgesi ve İstanbul'da yaşanan sel felaketi nedeniyle sektörün tahmini olarak 100-150 milyon dolar arası hasar ile karşılaşacağını öngördüklerini bildirdi.
Ertuğrul Bul, yazılı açıklamada selin ağırlıklı yaşandığı İstanbul'un ilçeleri ve Trakya'nın, endüstrileşme ve sigorta bilincinin yüksek olduğu bölgeler konumunda bulunduğunu kaydetti.

Bul, ''Tahmini olarak sektörün 100-150 milyon dolar arası hasar ile karşılaşacağını öngörüyoruz. Sigorta şirketleri olarak asıl görev ve sorumluluğumuz şimdi başlıyor. En kısa zamanda müşterilerimizin zararlarını telafi etmek üzere hazırlıklarımızı yapıyoruz'' ifadesini kullandı.

Dünya genelinde geçen yıl yaklaşık 137 büyük doğal afet yaşandığını, bunun yaklaşık 258 milyar dolarlık bir ekonomik kayba neden olduğunu, söz konusu ekonomik kaybın 52,5 milyar dolarının sigorta şirketleri tarafından karşılandığını belirten Bul, şunları kaydetti:

''Türkiye'de doğal afetlerden kaynaklanan ekonomik kayıp, her yıl yaklaşık GSMH'ın yüzde 3'üne tekabül etmektedir. Küresel ısınma ve buna bağlı aşırı hava olayları ve iklim değişiklikleriyle beraber bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artacağı düşünülebilir. Örneğin, Avrupa'da 1980-2006 yılları arasında doğal afetlerin yol açtığı zararın yüzde 89'u iklim değişikliklerinden kaynaklanmıştır.

Ortalamalar alındığında Avrupa'nın yıllık ekonomik kaybı 12 milyar avro olarak hesaplanmakta olup, bunun yüzde 28'i sigorta sektörü tarafından karşılanmıştır. 1980'lerde doğal kayıplarının yüzde 17'si sigorta teminatı altındayken bu oran 2006 yılında yüzde 28'e yükselmiştir. Türkiye'de geçmiş istatistiklere bakıldığında, depremden sonra en büyük doğal afet riskinin sel felaketi olduğunu görüyoruz.

Depremden sonra can ve mal kaybına en çok yol açan doğal afet seldir. Geçmişte yaşadığımız afet olayları incelendiğinde bunun yaklaşık yüzde 61'inin depremlerin, yüzde 14'ünün sellerin oluşturduğu görülmektedir.''

ÇAĞRI MERKEZİNDEKİ ÇALIŞAN SAYISI ARTIRILDI

Zurich Sigorta olarak, müşterilerinin ihtiyaçları olduğunda yanlarında olma vaatlerini gerçekleştirmek üzere bir acil durum ekibi kurulduğunu ve çalışmalara başlandığını ifade eden Bul, sel felaketinden zarar görme ihtimali olan tüm müşterilerine SMS ile bilgi vererek hasar anında ulaşmaları gereken telefon numaralarını bildirdiklerini, ayrıca hasar ihbarı alan ve hasar anında müşterilerine yardımcı olan çağrı merkezlerindeki çalışan sayısını da artırdıklarını anlattı.

Ertuğrul Bul, ''İstanbul'un ana 3 bölgesinde hizmet vermek üzere Mobil Zurich HelpPoint hizmet noktalarımızı devreye sokuyoruz. Mobil araçlarımız müşterilerimizin hemen fiziken ulaşabileceği merkezlerde görevlendirilecekler. Sel felaketinden zarar görmüş müşterilerimiz için ihtiyaçları varsa alternatif konaklama masraflarını karşılamak üzere de ödemeler yapmaya başlıyoruz'' ifadesini kullandı.