THY, 20 yeni dış hat açacak uçakta yeni bir sınıf yaratacak

2012'ye kadar 20 yeni hattı devreye sokmak istediklerini söyleyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Karlıtekin, business ve ekonomiyi birer basamak üste çıkaracak yeni sınıf yaratacaklarını belirtti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 09.09.2009 ABONE OL
Dünyada birçok havayolu şirketinin uygulamaya başladığı ara sınıf modasına THY de uymaya hazırlanıyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, gelecek yıl teslim alacakları yeni uçaklarda first class uygulamasının olmayacağını, business sınıfının bir üstünde business plus ve business-ekonomi arasında da comfort sınıfı uygulamasına başlayacaklarını bildirdi. 2- 3 yılda 15-20 yeni dış hat açacaklarını söyleyen Karlıtekin, ikinci yarıda THY'nin kârının ilk 6 aya göre daha pozitif olacağını vurguladı. Endonezya'da Cakarta'ya uçuş başlatan THY'nin Yönetim Kurulu Başkanı Karlıtekin birkaç gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında ilk yarıda THY'nin kârının düşmesini değerlendirirken "Bu normal. Çünkü bu konjonktürde bazı yerlerde fiyatı düşüyorsunuz. İnsanlar da zor durumda. 'Fiyat budur' diye diretmenin anlamı yok. Biz yolcudan para kazanıyoruz, zor günleri birlikte geçirmek zorundayız. Ama şunu söyleyeyim: İyi bir yaz sezonu geçirdik, önümüzde Hac dönemi var. İkinci altı aydaki performans, ilkinde yakaladığımız pozitif performansın belki bir o kadar daha üstü olabilir" diye konuştu.

FIRST CLASS OLMAYACAK

Karlıtekin THY'de yeni sınıf yaratacaklarını söyledi. 'Business'ın bir üstünde ve business ile ekonomi arasında yeni bir sınıf olacağını söyleyen Karlıtekin yeni sınıfı şöyle açıkladı: "Business plus; business'tan bir gömlek yukarıda olacak. Ekonomi ve business arasında da comfort class gibi bir ara ürün getireceğiz. İsmine henüz karar vermedik. Premium class olabilir. Normal koltuk eninden daha geniş olacak. İki koltuk arası diz mesafesi artacak. Business class değil ama ekonomi sınıfının üstünde olacak. Dar gövdeli mevcut uçaklarımızda business class'da üçlü koltuk arayı boş bırakma dönemini kapatıyoruz. İki tane ikili büyük koltuk koyacağız. Dar gövdelilerde business class comfort class'a dönüşürken business business plus'a dönüşecek. First class ise olmayacak."