Fransa, kara para transferine karşı 500 euroyu gözden çıkardı

Fransız kanun düzenleyicileri, kara para transferinde en çok kullanılan banknot olan 500 euroların tedavülden kaldırılması için rapor hazırladı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 11.09.2009 ABONE OL
Vergi cennetlerine karşı sıkı önlem alınması ve kara para aklamanın önüne geçilmesi için öneri paketi hazırlayan Fransız kanun hazırlayıcıları otuz yeni düzenleme üzerinde çalışıyor. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise 500 euroluk banknotların tedavülden kaldırılmasına yönelik olanı. 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek G-20 zirvesinde masaya yatırılacak konuların başında gelen vergi kaçakçılığı ve kara para aklamaya karşı alınacak önlemler için ülkeler bir dizi çalışmalara başladı. Fransa'nın hazırladığı rapora göre şuan para birimleri arasında en değerli banknot olan 500 eurolar, çantada yurtdışına çıkarılan kara para ve vergi kaçakçılığı için en elverişli banknot konumunda.

NAKİTE 3 BİN EURO SINIRI

Raporda, transferi en kolay banknot olan 500 euroların tedavülden kaldırılmasının yanısıra bireylerin üç bin eurodan fazla miktardaki ödemeleri nakit yapmalarına sınırlama getirilmesi de gündemde. Fransız hükümetine çağrıda bulunan kanun düzenleyicileri, kara para konusunda işbirliğine yanaşmayan ülkelerin listesinin yayınlanmasını da istedi. Merkezi, söz konusu ülkelerde bulunan şirketlerin Fransa'daki şubelerinin bloke edilmesi önerisinde bulunulan raporda, vergi cenneti ülkelerde kayıtlı ve oranın bayrağını taşıyan gemilerin Fransız kara sularına alınmaması da tartışmaya açıldı.

BUGÜN NELER OLDU