Aksa, boş petrol kuyusuna doğalgaz deposu yapacak

Gazprom ile ortaklık konusunu tamamlamak üzere olduklarını söyleyen Mehmet Kazancı, Ağaoğlu evleri yaptı Doğu'da boş petrol kuyularına 1 veya 3 milyar m3'lük gaz deposu planladıklarını kaydetti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 12.09.2009 ABONE OL
Aksa Holding Başkan Yardımcısı ve GAZBİR Başkanı Mehmet Kazancı Gazprom ile anlaşmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirterek dün için bir konuda daha prensip anlaşmasına varacaklarını söyledi. Kazancı anlaşmaların ardından Gazprom Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev ile ortak bir basın açıklaması yapacaklarını dile getirdi. Buna göre iki şirket arasında hisse devri veya kontrat imzalanması konusu netleşmiş olacak. Gazprom'la elektrik dağıtım ihaleleri, gaz dağıtımı, elektrik üretimi, gaz ticareti ve gaz depolama gibi konularda görüştüklerini belirten Kazancı, konunun netleşmek üzere olduğu sinyalini verdi. Mehmet Kazancı Doğu'da gaz depolama tesisi için bir fizibilite üzerinde çalıştıklarını da belirterek "Burada 3 milyar m3 kapasiteli bir gaz depolama tesisi üzerinde çalışıyoruz. Buradaki boş petrol kuyuları ile ilgili çalışıyoruz. Sayın Enerji Bakanı bu konuda TPAO'ya talimat verdi" dedi. Bu konuda bir kar beklentileri bulunmadığını da belirten Kazancı, "Bizim zaten kanuna göre bir gaz dağıtıcısı olarak bu yatırımı yapmamız gerekiyor" dedi.

500 KİŞİ ÖLEBİLİRDİ
İstanbul'daki sel felaketinin kendilerine de 10 milyon TL'ye yakın zarar verdiğini belirten Kazancı, "Fabrikanın bahçesine 5 tane otomobil sürüklenip gelmiş" dedi. Felaketin mesai saatlerine iyi ki denk gelmediğini belirten Kazancı, "Birçok firma bodrumda üretim yapıyor. Eğer mesai saati başladığında bu olay olsaydı 500'e yakın ölüm söz konusu olabilirdi" diye konuştu. Kazancı, sel felaketi ile birlikte Türkiye'nin elektrik tüketiminin de 2 bin megawatt düştüğünü belirtti.

BUGÜN NELER OLDU