Boyacı, kebapçı, bakkal İngiltere hayali kuruyor

İngiltere'de oturma izni sağlayan yatırımda sermaye şartı kalkınca simitçi, bakkal, terzi, kebapçı bu ülkede iş kurma talebinde bulundu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 12.09.2009 ABONE OL
Türk vatandaşlarının AB ülkelerinde yatırım ve ticaret amacıyla serbest dolaşımını kısıtlayan İngiltere arka arkaya kaybettiği davalardan sonra geri adım attı. 1963 Ankara Anlaşması'nın Türk işadamlarına tanıdığı vizesiz geçiş hakkını 30 yılı aşkın süredir uygulamayan İngiltere, işadamlarına kapılarını açtığını 3 Eylül 2009 tarihi itibariyle 'resmen' ilan etti. Mahkeme yoluyla oturum ve iş yeri açma belgesi alan 8 kişilik ilk kafile de İngiltere'ye gitti. Yeni düzenlemeye göre, işadamları Konsolosluğa müracaat edip kolaylıkla yatırım veya iş için İngiltere'de oturum hakkı alabilecek. Düzenlemeyle 500 bin sterlin tutarında sermaye şartının da son bulmasıyla simitçi ve ayakkabı boyacısı da milyon dolarlık işadamıyla aynı statüye yükseltti. Kararın İngiltere Konsolosluğu'nun internet sitesinde ilan edilmesinin ardından başvurularda ciddi artış yaşandı. Kuddus Avukatlık bürosu yetkilileri sadece bir haftada 20'nin üzerinde talep aldıklarını belirtti. Bu talepler içinde bakkal, berber, terzi, kebapçı, simit fırını, bilgisayar teknik servisi ve tekstil mağazası gibi iş kolları dikkat çekiyor.

'BU BİR ZAFERDİR'
İşadamına bu hakkı kazandırmak için hukuk mücadelesi yürüten Kuddus avukatlık bürosu yetkilisi Hakan Camuz, şu değerlendirmede bulundu: "7 yıldır vermiş olduğumuz mücadele sonucu İngiltere Ankara Anlaşmasından doğan hakları geçtiğimiz aylarda ilke olarak geçen hafta da resmi olarak Türkiye'ye iade edeceğini açıkladı. Buna göre İş adamları herhangi bir sermaye sınırı olmaksızın İngiltere'ye gidip yatırım yapabilir veya mal hizmet satın alabilir. Bu Türk vatandaşının önünü açan bir zaferdir. Bugüne kadar yüzlerce başvuru ve dava başarısızlıkla sonuçlanmıştı. İngiltere'de iş yaparken geri gönderilmiş insanlar profesyonel bir danışman şirket aracılığıyla yeniden başvuru yapabilir."

BUGÜN NELER OLDU