Krizdeki Harvard 'hediye' bekliyor

Ekonomik krizde fon gelirleri yüzde 27 eriyen Harvard Üniversitesi web sayfasından hisse, yatırım fonu, kredi kartı ve çekle yardım kabul ediyor

Pazar 13.09.2009
ABONE OL
ABD'nin en saygın ve köklü üniversitelerinin başında gelen Harvard, Yale ve Columbia Üniversiteleri'nin fon gelirleri finansal kriz nedeniyle yaklaşık yüzde 30 eridi. Çalışanlarının işine son vermek zorunda kalan, çok sayıda projeyi iptal eden asırlık üniversiteler kaynak arayışına girdi. Harvard Üniversitesi yönetim şirketi başkanı Jane Mendillo, küresel kriz döneminde 10.9 milyar dolar kayba uğrayan üniversite için eski mezun ve eğitime katkıda bulunmak isteyen gönüllülere yardım çağrısında bulundu. Üniversitenin resmi web sayfasında 'Harvard'ı destekle' bölümünde 'hediye' kabul ettiklerini belirten yönetim, yardımseverlere 4 seçenek sunuyor. İsteyen kredi kartı isteyen çek ile Harvard Üniversitesi'ne yardımda bulunurken, hisse ve yatırım fonu almak isteyenler için de online bilgi formları yardımseverler tarafından doldurulmayı bekliyor.

KAYIP 20 MİLYAR DOLAR

Finansal kriz yüzünden fon gelirleri Haziran ayı itibariyle yüzde 30.4 eriyen Yale Üniversitesi'nin geliri 16 milyar dolara geriledi. 5.7 milyar dolar gelir elde eden Columbia Üniversitesi'nin kaybı yüzde 16.1 iken Brown Üniversitesi gelirlerinde yüzde 27'lik bir kayıp yaşadı. Dört üniversitenin krizdeki toplam gelir kaybı 20 milyar doları buldu.