Merck: Türkiye ilaçta her yıl 1 milyar $ yatırım çeker

ABD'li ilaç devi Merck'in Halkla İlişkiler Direktörü Jeffrey Kemprecos, yapılacak reformlarla Türkiye'ye ilaçta yıllık 1 milyar dolar yatırım çekilebileceğini söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 13.09.2009 ABONE OL
Merck & Co. ilaç şirketinin Avrupa ve Afrika'dan sorumlu Halkla İlişkiler Direktörü ve aynı zamanda Türkiye'deki Amerikan Şirketler Derneği'nin Başkan Yardımcısı Jeffrey Kemprecos, Türkiye'nin ilaç sektöründe yıllık 100 milyar dolara ulaşan yatırımlardan yüzde 1 oranında dahi faydalanamadığını söyledi. İrlanda'nın her yıl 45 milyar dolarlık ilaç ihracatı yapmayı başardığını ifade eden Kemprecos, "Geçtiğimiz yıl sonbahar döneminde ilaç sektöründe yapılması gereken reformlar ile ilgili bir rapor hazırladık. Bu konuda Sanayi Bakanı'na bir sunum yaptık. Bizi gayet olumlu bir biçimde dinlediler. Ancak daha sonra araya seçimler girdi. Seçimlerden sonra kadrolar değişti. Daha sonra da yaz tatili başladı" diye konuştu.

50 BİN KİŞİYE İSTİHDAM KAYNAĞI

Türkiye'de yatırımın, ilaç sektörünün zaten yerleşmiş firmaları için büyük fırsat olduğunun altını çizen Kemprecos, "Bunun gerçekleştirilebilmesi için bürokratik süreç verimli işlemeli ve gerekli yasal düzenlemeler zaman kaybedilmeden gerçekleşmeli" dedi. Türkiye'de 2015'ten itibaren her yıl uluslararası şirketlerin arge yatırımlarından 1 milyar dolar pay alınabileceğini, 100'e yakın yerleşik biyoteknoloji firması kurulabileceğini, ve 50 bin kişinini bu sektörde istihdam edilebileceğini belirten Kemprecos, ancak fikri mülkiyet hakları gibi konularda daha somut adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

Başbakan'dan Türk vatandaşlığı teklifi
ÜÇÜNCÜ kez Türkiye'ye gelip yerleşen ve Boğaziçi Üniversitesi'nde eğitim alan Jeffrey Kemprecos çok düzgün bir Türkçe kullanıyor. 2 yıl önce Başbakan R. Tayyip Erdoğan tarafından Türk vatandaşlığı teklifi aldığını da belirten Kempracos, bu teklifin kendisi için çok büyük bir onur kaynağı olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU