SEL TURU

Pazartesi 14.09.2009
ABONE OL
Hasar tespitinden sonra tedbir alınacak
TARIM
ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, İstanbul ve Trakya'daki sel felaketiyle ilgili hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü ve ortaya çıkacak duruma göre gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi. Bakan Eker, Avrupa Birliği (AB) Tarım Bakanları Gayriresmi Toplantısı'na katılmak üzere gittiği İsveç'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eker sel felaleti ile ilgili soruya "Şu an hasar tespiti yapılıyor. Hasar tespitinin ardından ortaya çıkacak duruma göre gerekli tedbirler alınacak" yanıtını verdi.
İşletmeler

15 gün içinde dava açmalı
İSTANBUL Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, selden zarar gören mükelleflerin bağlı olduğu vergi dairesine müracaat ederek takdir komisyonundan zayi olan malların ve diğer varlıkların takdiri ve tespitini istemeleri gerektiğini belirtti. İşletmelerin ''ileride mali ve hukuki sorunlarla boğuşmamak'' için 15 gün içerisinde yetkili ticaret mahkemesinde dava açması gerektiğini kaydeden Arıkan "Mağdur mükellefler bu sürede dava açmadığı takdirde defter ve belgelerini ibrazdan kaçınmış sayılır'' dedi.

Sel de tarım sigortası kapsamına alınsın
TÜRKİYE
Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, devlet destekli tarım sigortasının kapsamının genişletilerek sel baskınlarının da teminat kapsamına alınması gerektiğini belirtti. Yetkin, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerdemeydana gelen yağışların ve yağışların neden olduğu seller nedeniyle Trakya'da tarım alanlarında önemli zararların oluştuğunu ifade etti.Tekirdağ'da büyük ve küçükbaş hayvan kaybı, ayçiçeği ve çeltikte önemli zararlar meydana geldiğini, Balıkesir'de çeltik ekilen 15 bin dekar alanda 10 bin ton ürün kaybı olduğunu kaydeden Yetkin, Kırklareli'de mısır, ayçiçeği, kavun-karpuz, Edirne'de çeltiğin zarar gören tarım ürünleri olduğunu bildirdi.

Yağışlar en çok incir üreticisini zora soktu
AYDIN
Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, geçen cuma gününden bu yana Aydın ve çevresinde etkili olan yağışın, en çok incir üreticisini sıkıntıya düşürdüğünü söyledi. Bölgedeki pamuk tarlalarında yağışın korkulacak boyutta olumsuzluk yaratmadığını kaydeden Posacı, yağmurların zeytin ağaçlarına olumlu, ancak incir ağaçlarına olumsuz etki bıraktığını ifade etti. Posacı, ''İncirde hasat sürüyor. Yağış devam eders büyük kalite kaybı yaşanabilir'' dedi.