KDV indirimi satışları patlattı

KDV indiriminin ilk döneminde 1,5 milyar dolarlık stokunu eriterek üretime yeniden başlayan mobilya sektöründe satışlar, ikinci üç aylık indirim dönemiyle birlikte 5 milyar dolara tırmandı.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 16.09.2009 15:19 ABONE OL
Kriz döneminde aşırı stok birikmesiyle üretime ara vererek çalışanlarını zorunlu izine çıkaran mobilya sanayicisi, KDV oranındaki yüzde 10'luk indirimle birlikte tüm kayıplarını telafi etmeyi başardı. KDV indiriminin ilk kez uygulandığı Nisan-Mayıs-Haziran 2009 döneminde 1,5 milyar dolarlık birikmiş stokunu eriten, üretimde çarkları yeniden döndürmeye başlayarak 10 bin çalışanını işine geri çağıran sanayici, indirimin Temmuz-Ağustos-Eylül aylarına uzatılması ile hedefini büyüttü.

KDV indiriminin sektöre yansımaları, Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Toplantıda MOSDER Başkanı Nazif Türkoğlu, krizle birlikte 25 bin kişinin işini kaybettiği ya da izne çıkarıldığını, kapasite kullanımının yarı yarıya düştüğünü ve moralsizliğin giderek yaygınlaşmakta olduğunu belirtti. KDV indirimi ile sektörün yeniden canlandığını söyleyen Türkoğlu, böylelikle işten çıkarmaların önüne geçildiğini, pazarın hareketlendiğini, tüketicinin
memnuniyet duyduğunu ve moral bozukluğunun da yerini yeni hedeflere bıraktığını kaydetti.

Türkoğlu, KDV indirimiyle birlikte son beş ayda ortaya çıkan sonuçları şöyle sıraladı:

"Yüzde 50lere varan ölçüde düşen kapasite kullanım oranı yeniden ivme kazandı ve yüzde 70e ulaştı,
Nisan-Ağustos 2009da üretim yüzde 20, satışlar ise stokların da erimesiyle birlikte yüzde 30 dolayında arttı, Son beş ayda 5 milyar dolarlık mobilya üretimi ve satışı gerçekleşti, İşten çıkarmalar tamamen son bulurken, işini kaybeden 15 bin kişi de son beş ayda yeniden istihdam ordusuna kazandırıldı, Mobilyadaki olumlu gelişmelerden tekstil, sünger, ahşap, nakliye, metal, cam gibi 20 iş kolu da olumlu etkilendi, Tüketicinin alım gücü yükseldi. Ev yenileyenler ve yeni evlenenlere büyük kolaylık sağlandı,
Kayıt dışı üretim büyük oranda azaldı. Hem mobilya sektörü, hem tüketici, hem de ülke ekonomisi olumlu etkilendi."

Türkoğlu, kriz yılı 2009'u yüzde 10'luk büyümeyle kapatmayı hedefleyen sektörde; KDV oranının yüzde 8 olarak sürmesi halinde işini kaybeden 25 bin kişinin tümünün yılsonuna kadar işine yeniden kavuşabileceğini, kapasite kullanımındaki iyileşmenin de devam edeceğini sözlerine ekledi.

Türkoğlu'nun ardından konuşan TOBB Mobilya Sektör Kurulu Başkanı Davut Doğan, "İndirimli yüzde 8lik KDV oranının, tekstil sektöründeki gibi kalıcı olmasını istiyoruz. 65 bin firmanın faaliyet gösterdiği, 250 bin kişiye istihdam olanağı sağlayan sektörümüzde haksız rekabetin ve kayıt dışılığın önüne geçilmelidir. Dış ticaret açığı vermeyen ve ithalatının iki misli ihracat yapan sektörümüzün bu anlamda desteğe ihtiyacı vardır" dedi.

Toplantıda KDV indiriminin olumlu yansımalarını bizzat yaşayarak örnekleriyle ortaya koyan diğer isimler ise Alfemo Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Davulcuoğlu, İpek Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tatlı ve İstikbal Mobilya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak oldu.

BUGÜN NELER OLDU