Kriz sona erdi mi?

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, ABD ekonomisindeki resesyonun çok büyük olasılıkla sona erdiğini ancak, işsizlik sorunu nedeniyle bir süre zayıf kalacağını söyledi.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 16.09.2009 11:09 ABONE OL
ABD'li yatırım bankası Lehman Brothers'ın çöküşünün yıldönümünde dün Brookings Institution'da konuşan Bernanke, ekonominin muhtemelen büyüdüğünü, ancak yüzde 9,7 ile 26 yılın en yüksek seviyesine yükselen işsizliği önlemede yeterli olmayacağını ifade etti.

Bernanke, ''Teknik bakış açısına göre resesyon çok büyük olasılıkla bu noktada sona erdi. Birçok insanın halen iş güvenliğini ve istihdam konumlarını istedikleri gibi görmemeleri nedeniyle ekonomi bir süre çok zayıf görünecek'' dedi.

Gelecek yıl ekonominin ''orta seviyede'' büyüse bile, işsizliğin muhtemelen yükselmeye devam edeceğine işaret eden Bernanke, ''maalesef işsizliğin azalması yavaş olacak. İşsizlik azalacak ancak, bu zaman alacak. Açıkçası, bu çok ciddi bir kaygı oluşturuyor'' diye konuştu.

Bernanke, Kongrenin, yeni bir krizin olmasını engellemek amacıyla ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin finans sektörünü düzenlemeyi hedefleyen kapsamlı reformunu onaylayacağından emin olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD'de Aralık 2007'de başlayan resesyonda şimdiye kadar 6,9 milyon kişi işsiz kalırken, toplam işsiz sayısı 14,9 milyona çıktı.

FED, bu yıl işsizliğin yüzde 10 seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor. ABD'de, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra, en yüksek işsizlik oranı yüzde 10,8 ile 1982 yılının sonunda kaydedilmişti.

Ekonomistler, işsizlik oranının normal bir seviye olan yüzde 5'e düşmesinin en az 4 yılı bulacağını belirtiyorlar.