Ulusal kalkınma Ö valilere emanet

Çarşamba 16.09.2009
ABONE OL
DÜNYA devlerinin krize rağmen yatırım üssü seçtiği Türkiye, ulusal kalkınma atağına geçiyor. Bölgesel gelişmeyi hızlandırmak amacıyla kurulan Kalkınma Ajansları yabancı yatırımcıya da yer seçiminde cazip imkânlar sunacak. Ulusal kalkınmada valiler aktif rol üstlenecek, 26 ajansın kullandıracağı kaynağın büyüklüğü de 1 milyar liraya ulaşacak. Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, fırsatların kaçırılmaması için bu sürecin hızlı ve verimli kullanılması gerektiğini söyledi. Yılmaz, Ankara'da 81 il valisinden bölgesel gelişme stratejilerinin yaşama geçirilmesi için destek istedi. Bakan Yılmaz şu mesajları verdi:
KENT MARKALARI YARATILACAK: Ajanslar, kent markası oluşturma çalışmaları, bölgenin promosyonu konusunda etkin rol üstlenecek.
VALİLER LİDERLİK YAPACAK: Yönetim Kurulu başkanlığını dönüşümlü olarak bölgelerdeki valiler yapıyor. Kolektif şuurunda valiler liderlik üstlenecek.
BÖLGESEL GELİŞME: Örgütlenme çalışmalarını tamamlayan ajanslar, bölgesel gelişme stratejisi hazırlayacak.
YABANCI YATIRIMA DESTEK: Kalkınma Ajansları ile Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı yatırımların tüm aşamalarında işbirliği yapacak.