'Bankacılık sektöründe yatırım tereddüdü artacak'

Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, bankacılık sistemini gelecekte neyin büyüteceğini göremediğini, bunun sektör yatırımcıları açısından tereddüt oluşturduğunu söyledi

Çarşamba 17.09.2009
ABONE OL
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bazı çevrelerde bankacılık sektörünün reel sektörü yeterince finanse edemediği ve kredi vermediği yönündeki eleştirilere sert yanıt verdi. TBB tarafından düzenlenen ve bankacılık sektörünün değerlendirildiği toplantıda konuşan Ersin Özince, bankacılık sektörünün kredi mevduat oranlarını bütün dönemlerin en yüksek seviyesine çıkardığını, milyonlarca vatandaşa ve yüz binlerce küçük işletmeye kredi verdiğini anlattı.

BÜYÜME AZALACAK

Bankacılık sektörünün genel görünümünü de değerlendiren Özince, bankacılık sektörünün sorunlu kredi ve vade riski sorunuyla karşı karşıya olduğunu, şu anda kâr getiren kaynak ve finansman vade ve faizleri arasındaki ciddi sapmaların ileride bankaların aleyhine de dönebileceğini belirtti. Önümüzdeki dönemlerde bankacılık sektörünün yatırımları açısından bazı tereddütlerin artacağını düşündüğünü belirten Özince ''Meşhur, yıllardır bitmek tükenmek bilmeyen bankacılığın büyümesi potansiyeli olan ülkede bankacılığın büyümesi birden bire çok azalacak, azaldı da'' dedi.

SORUNLU KREDİ ARTIŞI CİDDİ
Özince, bankacılık sektörünün krizden etkilenmediği yönündeki söylemin doğru olmadığını, sektörün ''çok ciddi'' sorunlu kredi artışıyla karşı karşıya olduğunu kaydederek, bundan 8-10 ay önce de çok ciddi likidite sorununun yaşandığını ifade etti. Bankacılığın kolay bir iş olmadığının altını çizen Özince, ''Biz Türkiye'de mali sektörün büyümesi gerektiğini düşünüyoruz ve bu konuda da daha fazla vergi ödemek gibi bir düşüncemiz yok. Bizim amacımız, Türkiye'yi kayıtsız sistem cehenneminden, kayıtlı sistem cehennemine çevirmek'' diye konuştu.

Reel sektörde birleşmeler muhtemel
TÜRK bankacılık sektörünün yaşadığı konsolidasyonu reel sektörün de yaşama ihtimalinin olduğunu belirten Özince "Türk bankacılık sektörünün yaşadığı konsolidasyonu, reel sektörün yaşama ihtimali var mı? Yok diyen var mı? Yok...Ben Türk reel sektörünün, bundan güçlenerek çıkacağını düşünüyorum'' dedi.