'IMF ile görüşmeler olumlu gidiyor, anlaşma tercihimiz'

Uluslararası Para Fonu ile görüşmelerin olumlu devam ettiğini belirten Bakan Babacan, Orta Vadeli Program temelinde mutabakat oluşursa stand-by yapmayı tercih edeceklerini söyledi

Çarşamba 17.09.2009
Güncelleme: Perşembe 17.09.2009
ABONE OL
Piyasaların uzun süredir beklediği Türkiye- IMF görüşmelerinde olumlu sinyal geldi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, görüşmelerin olumlu gittiğini vurgulayarak, "Bu görüşmelerin sonucunda bir stand-by konusunda mutabakata ulaşırsak böyle bir düzenleme yapmayı tercih ederiz" dedi. Babacan, Orta Vadeli Programa ilişkin olarak Fon ile bir tur görüşme daha yapacaklarını bildirdi. Babacan, şu mesajları verdi:
HER BİR DOLAR ÖZEL SEKTÖRE: Eğer IMF ile bir anlaşma yaparsak kullandırılacak kaynaklar direkt olarak piyasaya kullanıma sunulacak kaynak olacak.
OLMAZSA OLMAZ DEĞİL: IMF kaynağı olmazsa olmaz değil. Bizim iç borçlanma ihtiyacımız IMF'den sağlanacak kaynak kadar azalacak.
DUYDUKLARINIZA İNANMAYIN: IMF ile görüşmeleri bizzat yürütüyorum. Benden duymadıkça ve Hazine'den yazılı açıklama yapılmadıkça hiçbirşeye inanmayın.
FON KAYNAKLARI UYGUN: OVP bundan sonra Türkiye'nin neyi yapıp neyi yapmayacağını ortaya koydu. IMF teknik heyeti de bu programı kuşkusuz inceleyecek. Görüşmelerin sonucunda bir standby düzenlenmesi ile alakalı bir mutabakata ulaşılmasını, böyle bir düzenleme yapmayı istiyoruz. Kriz döneminde IMF kaynaklarını güçlendirdi. Bu kaynaklar piyasa şartlarından daha uygun.
BAKIŞ AÇISI DEĞİŞTİ: OVP ile IMF teknisyenlerinin Türkiye'ye ve dünyaya bakışı önemli ölçüde birbirine yaklaştı. 3-4 ay önce böyle değildi.
MALİ KURAL İSTİŞARE EDİLECEK: IMF ile bir stand-by düzenlemesi yapılması halinde mali kural kuşkusuz istişare edilecek ve mutabık kalınacak bir unsur. İstişaresine başladık. Hazine'nin iç borç çevirme oranları Ocak-Eylül döneminde yüzde 112 oldu. Bu yılın ortalaması da bu civarda olacak. Mali uyumla beraber bu oranın gelecek yıllarda yüzde 100'ün altına inmesini bekliyoruz. Bu rakamlarda IMF kaynağının olmayacağı da varsayılıyor..
BEKLENTİLERİ YÜKSELTMEYELİM: Beklentileri yükseltecek bir ifade kullanmak istemiyorum. Bundan sonra Türkiye'nin müzakere zemini OVP.

Bürokratlar panik oldu

BAKAN Babacan'ın, Orta Vadeli Programı saat 11.30'da açıklayacağı duyuruldu. Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı biraz erken davranıp OVP'yi internet sitesinden yayınladı. Basın mensupları Başbakanlık Merkez Bina'da Babacan'ı beklerken revize rakamlar televizyon kanallarında açıklanmaya başladı. Bürokratlar panik halinde, "kim sızdırdı" diye sorumlu aradı. Ancak, asıl nedenin Bakan'ın toplantıya 10 dakika geç gelmesi olduğu ortaya çıktı.