Ekonomistler tatmin olmadı

Karar yetersiz, notu mali disiplin artırır
OVP
açıklanması ile birlikte kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin kredi görünümünü yükseltti. Ancak, ekonomistlere göre kararlar yetersiz. Türkiye'nin hakkettiğinin çok altında bir kredi notuna sahip olduğunun altını çizen ekonomistler, kredi notu artırımının gelmesi gerektiğini ifade ediyor. Bazı ekonomistlere göre ise not artırımının gelmesi mali disipline bağlı olacak.

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ali İhsan Gelberi:
Notun bu seviyede olması çok garip
OVP'NİN açıklanması en azından önümüzdeki döneme ilişkin önemli belirsizlikleri ortadan kaldırdı. Derecelendirme kuruluşlarının aldığı kararlar ise çok önemsenmemeli. Bunlar sadece görünümün düzeltilmesi. Bence not artırılmalıydı. Dünya ağır kriz yaşarken Türkiye'nin notunun bu seviyede olması garip. Ancak, mali kural uygulanırsa not artırımları kesinlikle gelir.

Finans Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı:
Güçlü program çıpasına ihtiyaç var
2001 krizi sonrası çok ciddi iyileşmeler oldu ama kredi kuruluşları buna gerekli tepkiyi vermediğine yönelik eleştirimiz vardı. Mevcut durumda da büyüme tarafıyla ilgili hâlâ endişeler devam ediyor ama diğer taraftan Türkiye ekonomisi şimdiye kadar görmediği kadar düşük enflasyon ve faizle karşı karşıya. Notçular OVP'ye ve temel dinamikleride yaşanan olumlu gelişmelere bağlı görünümü yükseltti. Ama bunun not artırımına dönüşmesi daha güçlü bir program çıpasıyla ya da IMF ile olabilir.

C.A. Cheuvreux Ekonomisti Simon Quijano-Evans:
Türkiye'nin notu iki kademe üstte olmalı

S&P VE FİTCH'İN 'durağan' görünümü ile kıyaslandığında 'olumlu' görünüm daha yüksek olsa da Moody's'in görünümü yükseltmesinin yarım ağızla yapılmış açıklama olduğunu düşünüyoruz. Fitch'in cesur davranarak Türkiye'nin notunu BB'ye yükseltip yükseltmeyeceğini göreceğiz. Kredi iflas takası (CDS) kağıtları bir süredir Türkiye'nin notunun iki kademe daha yukarıda olması gerektiğine işaret ediyor.

Akbank Başekonomisti- Fatma Melek
Birçok ülkeden 2-5 seviye daha geride

ilerleyen dönemde notta bir yükselmeyi de getirebilir. Burada orta vade kamu dengelerin nasıl seyredeceği de önemli. Ancak biz Türkiye'nin notunun olması gerekenin altında olduğunu düşünmekteyiz. Türkiye'nin kredi notu Rusya, Letonya, Macaristan, İzlanda ve Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerden 2-5 seviye daha geride.

BİZE ULAŞIN