Merkez, 10 bin lirası olan müşteriyi bile 'kral' yaptı

Merkez Bankası'nın faizleri yüzde 7.25'e indirmesi bankaların mudilere bakışını değiştirdi. 10 ila 50 bin TL arasında mevduatı bulunan küçük yatırımcı bankacıların gözdesi oldu

Salı 22.09.2009
Son Güncelleme: Salı 22.09.2009
ABONE OL
Merkez Bankası'nın son bir yılda faizleri yüzde 15'ten yüzde 7.25'e indirmesi bankaların mudilere olan bakışını da değiştirdi. Yüksek getiri talep eden zenginler yerine kalıcı ve uygun maliyetli müşteri arayışına giren bankacıların yeni dönemdeki gözdesi ise bankada 10 ila 50 bin lira arasında mevduatı bulunan küçük yatırımcılar oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Türkiye'de 10 bin ile 50 bin aralığında mevduatı olan 2.8 milyon banka müşterisi bulunuyor. Bu kişilerin banka kasalarındaki paralarının toplamı ise 70 milyar TL'ye yaklaşıyor.

BANKALARIN YENİ GÖZDESİ

Eurobank Tekfen Perakende Bankacılık Grup Başkanı Şebnem Dönbekci, küresel ekonomik kriz ve bankacılık sektöründeki rekabetin küçük hesap sahiplerini kıymetli hale getirdiğini belirterek, "Şimdiye kadar özel bankacılık segmentindeki müşterilere ve varlık yönetime odaklanan bankalar artık dikkatlerini bu banttaki mevduat sahiplerine çevirdiler" dedi. Dönbekci, bu müşterilerin sadece mevduat açısından değil çapraz satışlar ( kredi kartı, sigorta, bireysel emeklilik) açısından da büyük bir potansiyel barındırdığının da altını çizdi. Dönbekci, "Bankalar bir yandan mevduat tabanını uygun maliyetle yaygınlaştırmak bir yandan da bireysel bankacılık çapraz satış olanaklarından yararlanmak istiyorlar" yorumunu yaptı.

RİSKLERİ AZALTIYORLAR

Akbank Bireysel ve Şirket Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, küresel ekonomik krizde mevduat tabanı geniş olan bankaların ayakta kaldığına dikkat çekerek, "Geçtiğimiz dönemde özellikle yurtdışında yaşanan mali krizde mevduat tabanı olmayan bankaların büyük zorluklar çektiklerini, ayakta durabilenlerin bu tabana sahip bankalar olduğunu gördük. Piyasada 10-50 bin TL dilimindeki müşterilere ilginin artmasının en önemli bir sebebi bu olabilir" yorumunu yaptı.

Hakan Kaplan / Yapı Kredi Perakende Bankacılık Yönetimi Pazarlama Grupları Başkanı
Potansiyeli büyük bir grup

"Yapı Kredi olarak bu gruptaki müşterilerimize 'Kişisel Bankacılık' markası altında farklılaştırılmış hizmetler sunmaya başladık. Bireysel ve Özel Bankacılık arasında konumlandırdığımız bu gruptaki müşterilerimiz, tüm bankacılık hizmetlerini şubelerde kendileri için tasarlanmış özel hizmet alanlarında alıyorlar. Mevduatın yanı sıra diğer bankacılık ürünlerini de aktif olarak kullanan, performansı yüksek bir grup. Bu nedenle Türkiye'de bankaların son dönemde mevduat kampanyaları başta olmak üzere, bu kitleye spesifik ürün ve hizmetler geliştirmeye başladığını gözlemliyoruz"

Demet Cimilli / HSBC Bireysel Bankacılıktan Sor. Genel Müdür Yardımcısı
Özel bankacılık hizmetleri ile bu kitleyi kazanacağız

HSBC, 10 ila 75 bin lira arasında mevduatı olan hesap sahiplerine 'Gelişmiş Bankacılık' (Advance) adı taşıyan yeni bir hizmet sunmaya hazırlanıyor. Bankanın Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Demet Cimilli, "Milli gelirin artmasına paralel olarak bu segmentteki müşteri sayısının daha da artacağını öngörüyoruz. Bu müşterilere özel bankacılık hizmetleri sunarak bu kitleyi kazanmak istiyoruz" diye konuştu.

Didem Dinçer Başer / Garanti Bankası Bireysel Bankacılık Paz. Koordinatörü
İnternetten yüksek getiri sağlıyoruz

10-50 bin TL bandındaki mevduatlar sektördeki mevduatın tabanını oluşturuyor. Garanti Bankası olarak bu banttaki mevduat sahiplerine daha iyi getiri sağlayabilmek için tutar sınırı olmadan e-mevduat uygulaması başlattık. Uygulama müşterilerimize TL mevduatlarında tabelanın yüzde 1 üzerinde, EUR ve USD bazında YP mevduatlarda ise yüzde 0.75 ek mevduat getirisi sağlıyoruz.

https://www.sabah.com.tr