40 milyar dolarlık CEO'lar Türkiye'de şirket bakacak

Dünyada 40 milyar dolarlık fonu yöneten 30 şirketin yöneticisi 23 Ekim'de İstanbul'a gelerek şirket bakacak

Salı 23.09.2009
ABONE OL
Toplam 40 milyar dolarlık fonu yöneten 50 şirketin sahibi ve yöneticileri 23 Ekim'de İstanbul'a bir araya geliyor. Şirket satın almaları ve birleşmeler konusunda danışmanlık hizmeti veren 3 Seas Capital Partners, dünyanın en büyük satın alma ve birleşme organizasyonlarından IMAP 2009 Küresel Birleşme ve Devralma Sempozyumu'nu 23 Ekim'de İstanbul'da düzenleyecek. 'Kıtalararası İşbirliği' adıyla Çırağan Sarayı'nda düzenlenecek sempozyuma dünyada ortalama 40 milyar dolarlık fonu yöneten 30 ülkeden 50 şirket alım satımında lider şirketin yöneticisi katılacak. İstanbul'a gelecek yöneticilerin arasında Lukoil'in CEO'su Gari Al - Jeoburi gibi isimler de bulunuyor.

ÇİN İLE YARIŞTIK
Sektörünün lideri olan şirketlerin, gittikleri ülkelerde önemli satın alma ve birleşmeler yaptığı organizasyon olarak bilinen IMAP'in sponsorluğunu üstlenen 3 Seas Capital Partnes'ın CEO'su Şevket Başev, organizasyonu Türkiye'ye getirmek için dört yıldır lobi çalışması yaptıklarını söyledi. Şevket Başev "Sempozyumu alabilmek için Çin ve Polonya ile yarıştık. Çin'i geçerek aldık" dedi.

ÖNCE BABASININ ŞİRKETİNİ SATTI
2003'te 3 Seas Capital Partners'ı kuran Şevket Başev, işe babasının sahip olduğu kapı şirketini, yerel bayilerden birine satarak başlamış. Başev, Türkiye'nin önde gelen gıda dağıtım şirketlerinden birinin Antalya merkezli bir dağıtım şirketini satın almasına aracılık edecek.

HİNTLİ ŞİRKETLER FIRSAT KOLLUYOR
YABANCI
şirketlerin bu yıl Türkiye'de daha fazla şirket baktığını söyleyen Başev, "Eskiden her yere gidiyorlardı şimdi Türkiye çok popüler" diye konuştu. En büyük fırsatların yapı malzemeleri enerji, gıda gibi alanlarda olduğunu söyleyen Başev, "Yapı malzemeleri sektöründe çok ciddi bir potansiyel var" diye konuştu. Bu sene özellikle Hintli şirketlerin Türkiye ile çok ilgilendiğini söyleyen Başev, "Önümüzde üç yıl Hint şirketleri çok sayıda şirket alacak. Bilişim, otomotiv, ilaç , sağlık alanları ile ilgileniyorlar" dedi.