'Tarım alanları değerlenecek Türk çiftçileri zengin olacak'

Bayer CropScience Global Portföy Yönetimi Başkanı Rüdiger Scheitza, Türkiye dahil bazı ülkelerde tarım alanlarının çok değerleneceğini, çiftçilerin zengin olacağını öngördü

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 23.09.2009 ABONE OL
Çiftçiler, Lamborghini'ye binerken borsacılar traktör kullanmayı öğrenmek zorunda kalacak" diyen ABD'li ünlü yatırımcı Jim Rogers'tan sonra Bayer CropScience Global Portföy Yönetimi Başkanı Rüdiger Scheitza da çiftçilerin zengin olacağını öngördü. Türkiye ve benzeri ülkelerde tarım alanlarının çok değerleneceğini ileri süren Scheitza, "Gıdanın artan önemine paralel tarım alanlarının değeri gelecek 10-20 yılda çok yükselecek. O yüzden çiftçileri zengin olacakları bir gelecek bekliyor" dedi. Bayer'in iştiraki olan Bayer CropScience'in bitki koruma, tarım dışı haşere kontrolü, tohum ve bitki teknolojisi alanında faaliyet gösteriyor.

'SORUNUNUZ ALTYAPI'
Bayer CropScience'in Almanya'nın Mannheim kentindeki merkezinde yıllık basın toplantının ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Scheitza, Türk tarımının altyapı sorunları nedeniyle zarara uğradığını kaydetti. Scheitza, sulama, iyileştirme ve geleneksel tarımcılık anlayışından kaynaklanan problemlerin çözülmesi halinde üretimin çok daha verimli ve etkin hale geleceğini söyledi.

'EĞİTİM PROJELERİMİZ VAR'
Tarımda geleneksel yaklaşımı değiştirmenin zaman aldığını belirten Scheitza, "Bunun için yenilikler hakkında uygulamalı olarak gelişmeleri ve teknikleri göstermek gerekiyor. Genç jenerasyon daha açık ve ilgili. Türkiye'de çiftçilerin tarım eğitimi ile ilgili projelere daha fazla ağırlık vermeyi düşünüyoruz" dedi. Türkiye'nin hızlı büyüyen bir pazar olduğuna dikkat çeken Rüdiger Scheitza, Türkiye'deki şartlara göre yeni ürünler ve farklı formüller geliştirdiklerini kaydetti.

2008 YILI CİROSU 6.4 MİLYAR EURO
Bayer'in iştiraki olan Bayer CropScience, bitki koruma, tarım dışı haşere kontrolü, tohum ve bitki teknolojisi alanında faaliyet gösteriyor.
- 2008 yılı cirosu 6.4 milyar euro
- Son 6 yılda bioteknolojiye 1 milyar euro harcadı
- 2009-2018 yılları arasında Ar-Ge'ye harcanması planlanan miktar 3.5 milyar euro
- Dünya genelinde 120 ülkede faaliyet gösteriyor
- 18 binden fazla çalışanı var

BUGÜN NELER OLDU