Haber turu

Cuma 26.09.2009
Güncelleme: Cuma 25.09.2009
ABONE OL
Arkan Microsoft merkezine uğurlandı
Microsoft'un Redmond'daki merkezinde 1 Ekim'den itibaren Dünya Üretim ve Küresel Kaynaklardan Sorumlu Genel Müdürü olarak yeni görevini devralacak olan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, çalışma arkadaşlarına veda etti. Veda partisinde konuşan Arkan, kariyerindeki 25'inci, şu anki görevinde ise 6'ncı yılını doldurduğunu belirterek, "Bize ayrılan sürenin sonuna geldik. 6 yılı iyi geçirdiğimizi düşünüyorum'' dedi. Arkan'ın sorumluluğunu üstlendiği birimde havacılık ve savunma, otomotiv, yüksek teknoloji ve elektronik, ilaç, kimya sanayileri, petrol ve doğal gaz ile elektrik/su/gaz dağıtım sektörleri bulunuyor.

Türkiye'nin Nabucco projesi desteklenmeli'
Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, AB'nin İran doğalgazına ihtiyacının olduğunu belirterek, "Ancak, İran'ın bu konuda ikna edilmesi lazım. AB İran'a siyasi yaptırım uygulayabilir'' dedi. Kazakistan'da düzenlenen 4. Avrasya Enerji Forumu'na konuşmacı olarak katılan Schröder, Nabucco projesinin AB açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Türkiye'nin Nabucco'nun hayata geçirilmesi konusunda samimiyetle çalıştığını anlatan Schröder, bu çalışmaların desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Ev fiyatında düşüş yatırım fırsatı oldu
İngiltere Başkonsolosluğu Yatırım Müdürü Taçlan Topal, Türk firmalarının, krizde İngiltere'deki emlak fiyatlarının düşüşünü fırsat olarak gördüklerini ve İngiltere Başkonsolosluğu Yatırım Birimi'ne (UKTI) başvurularını artırdıklarını bildirdi. Son üç yıl içerisinde 60 civarında başvuru yapıldığını anlatan Topal, son bir yıl içerisinde İpekyol ve Desa ile organik tarım alanında faaliyette bulunan Işık Tarım'ın kendilerine başvurduğunu bildirdi.

'Durum kötüleşirse kimse şaşırmasın'
Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, kendisi de dahil dünyada birçok insanın 2010 yılının, 2009'dan daha iyi olacağını düşündüğünü belirtti. Zachau, TRT Türk'de katıldığı bir programda uyarıyı da ihmal etmedi: "Ama şunu da düşünüyorum ki hala çok büyük bir belirsizlik de var. Ve hala dünya ekonomisinde ve finans sisteminde önemli bir risk var. Yani ülkeler ve insanlar daha da kötüleşirlerse şaşırmasınlar.''