"Nükleerden geri dönüş yok ama 'Rusya'ya bu işi verdik' demiyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Yumurtalık'a yapılacak nükleer santralın ihalesinde iki aylık bir değerlendirme sürecine girildiğini belirterek, "Bu işin sonunda evet veya hayır netleşmiş değil" dedi

Cumartesi 26.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 26.09.2009
ABONE OL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral ihalesinde iki aylık bir değerlendirme sürecine girildiğini ve geri dönüş olmayacağını söyledi. Yıldız yaptığı sohbet nükleer satral yapımı ve üretilen elektriğin alımı için karşılıklı değerlendirme bu yıla sığmadığını söyleyerek "Stratejik, hukuki ve teknik gerekçelerle bu değerlendirmeleri netleştireceğiz. Rus yetkililerle görüşerek iki aylık süre uzatma kararını verdik. Kararlılığımız eksilmeden sıhhatine dikkat ederek devam ediyor. Nükleer enerjiden geri dönüş yok. Fiyat bu işin temel belirleyici unsuru değil"dedi. "Rusya'ya 'bu işi verdik' demiyoruz. 'Verdik' deme durumunda değiliz. Bu işin sonunda evet veya hayır netleşmiş değil." diyen Yıldız Rusya ile yapılacak görüşmeler sonunda 24 Kasım 2009'a kadar nükleer santralde sonuç alınacağını kaydetti. Yıldız, yenilenebilir enerjiden geri dönmenin sözkonusu olmayacağını da kaydetti.

RÜZGÂR YIL SONUNA

Rüzgârla alakalı alınan başvuruları yıl sonuna kadar sonuçlandıracağız. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Enerji İşleri Genel Müdürlüğü ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi konuyla ilgili ortak çalışmayı sürdürüyor. Güneşle alakalı temkinli ve ihtiyatlı davranmak gerekiyor. 20 yıla çıkan alım garantilerinin abone fiyatlarına yansıyacak ve Hazine'ye yük olmayacak şekilde sonuçlandırılması gerekir. Hazine'yle görüşmeler sürüyor. Yenilenebilir enerjide yatırımcıyı mı, teknoloji sahibini mi yoksa tüketiciyi mi finanse ettiğimizi iyi bilmemiz gerekir. Fotovoltaik pillerin fiyatları 6 bin 500 dolardan 4 bin dolar civarına düştü." diye konuştu.

'AL YA DA ÖDEDE ELASTİKİYET BEKLİYORUZ'
Yıldız, "Türkiye'de doğal gazda tüketim değerlerinin düşmesi ile beraber Türkiye'nin gerek Rusya ile gerekse İran'dan al yada öde konusunda bir elastikiyet bekliyoruz. Türkiye'de global kriz tesiri ilemüşterinin tüketim alışkanlıklarını değiştirmek suretiyle, gazı daha az kullanması sonucunda çıkan bir durumdur. Türkiye'nin büyüme hızı revize edildi. Türkiye'nin her iki ülke ilişkilerine dayanarak bunun ötelenmesini istiyoruz'diyerek ötelemenin nakit akışında rahatlama sağlayacağını kaydetti.