'Rus oligarklar iyi Türk takımlarını alabilir' mesajı

TUSKON ile işbirliği anlaşmasına imza atan Rusya Sanayicileri ve İşadamları Birliği (RSPP) Başkanı Alexandır Şohin, Türkiye'de eğer fırsat çıkarsa spor kulübü satın alabileceklerini söyledi

Cumartesi 26.09.2009
Son Güncelleme: Cuma 25.09.2009
ABONE OL
Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) ile Rusya Sanayiciler ve İşadamları Birliği (RSPP) arasında işbirliği anlaşmasına imza attı. Törenden önce gazetecilerle kahvaltı yapan RSPP Başkanı Aleksandır Şohin, bir gün önce Ülker'in tesislerini gezdiklerini ve 4 futbol takımına sponsor olduğunu öğrendiklerini belirten Şohin, "Dün de International Herald Trubine gazetesinde Rusların Amerika'da basketbol takımı aldığını okudum. Eğer Türkiye'de de böyle fırsatlar varsa bu konuyu değerlendirebiliriz" diye konuştu. Bilindiği üzere birçok Rus oligark Avrupa'da futbol kulübü sahibi. Bunlardan en ünlüsü ise İngiliz futbol kulübü Chelsea'nin sahibi Roman Abramoviç. Şohin nükleer santral ihalesinin önemli bir proje olduğuna işaret ederek, "Eğer Rus şirketleri alırsa Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkiler katlanarak büyüyecektir" değerlendirmesinde bulundu. Şohin sözlerine şöyle devam etti: "Önümüzdeki 20 yılda Rusya kendi coğrafyasında 40 yeni reaktör açmayı planlıyor. Rusya bu konuda ileri. Eğer bu tehlikeli olsaydı biz 40 reaktörü ülkemizde açmazdık."

OLMAZSA İHALEYE YİNE GİRERİZ

Katılımcılar arasında yer alan ve Türkiye'de kurulması planlanan nükleer santralin malzemelerinin tedarikini yapacak olan Finpromatom JSC'nin Başkanı Usman Masaev ise Türkiye'de fiyat tartışmalarıyla ilgili olarak, "Sözü edilen rakamlar dünyanın herhangi bir yerinde de aynıdır. Ancak bundan sonraki süreçte küçük de olsa bir esneme olabilir" diye konuştu. Masaev, Rusya'nın teklifinin kabul edilmemesi halinde, düzenlenecek yeni ihaleye de katılacaklarını söyledi.