7 milyar $'lık dolandırıcı mahkum dayağı yiyip hastaneye kaldırıldı

Yatırımcıları 7 milyar $ dolandırmak suçundan cezaevinde tutuklu bulunan eski milyarder Standford diğer bir mahkumla karıştığı kavgada hastanelik oldu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 27.09.2009 ABONE OL
ABD'li eski milyarder Allen Stanford, yatırımcıları 7 milyar dolarlık ponzi şeması ile dolandırmak suçundan tutuklu bulunduğu Teksas'taki Joe Corley Cezaevi'nde diğer bir mahkumla kavga ederek yaralandı. Stanford'un olaydan sonra tedavi edilmek üzere Teksas Hastanesi'ne kaldırıldığını belirten ABD Güvenlik Servisi Houston Sözcüsü Alfredo Perez, "Allen Stanford diğer bir mahkumla kavgaya karıştı. İkili arasındaki kavga daha fazla büyümeden cezaevindeki görevli gardiyanlar olaya hemen el koydu. Sağlık görevlileri tarafından kontrolden geçirilen Stanford'un aldığı yaralar için gerekli tıbbi müdahaleler yapıldı. Mahkumun şuan hayati bir tehlikesi yok" açıklamasında bulundu.

AVUKATI TEMYİZE GİDECEK

Geçtiğimiz ay kalp rahatsızlığı nedeniyle testler için hastanede beş gün geçiren 59 yaşındaki Stanford'un Teksas Hastanesi'nde bir gece gözetim altında tutulduktan sonra yeniden cezaevine getirileceği öğrenildi. Parasız kaldığı için eyalet mahkemesinin Allen Stanford için belirlediği savunma avukatı Kent Schaffer, yargıcın kaçma riski olduğu gerekçesi ile Stanford'un duruşma gününe kadar tutuksuz yargılanma talebini reddettiğini hatırlatarak bu olayın ardından temyize gidebileceklerini söyledi. Duruşma gününün henüz belirlenmediğini ve tarihin belli olmasının uzun zaman alabileceğini kaydeden Schaffer, "Yaşanan bu olay müvekkilimin şuan dışarıda olması için bir başka sebep" dedi.

21 AYRI SUÇTAN YARGILANACAK
Forbes'un 2008'deki 'En Zengin Amerikalılar' listesinde 2.2 milyar dolar ile 205'inci sırada yer alan Stanford, yolsuzluk, dolandırıcılık, kara para aklama dahil 21 ayrı suçlamadan yargılanmak üzere tarihi henüz belli olmayan duruşma gününü bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU