Çağlayan Çin masasına Türk tahvilini koyacak

Bakan Çağlayan, dünyadaki şirket tahvillerine ve şirketlere yatırım fonunu 1 trilyon $'a çıkarmaya hazırlanan Çin'in Ticaret Bakanı'na "Türk tahvili alın" önerisini tekrarlayacak

Pazar 27.09.2009
ABONE OL
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Pekin'de bugün yapılacak Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısında en önemli gündem maddelerinden birinin Çin'e Türk tahvili satılması olacağını belirtti. Çin'in rezervlerinden 200 milyar dolarını ayırdığı China Investment Coorperation (CIC) adıyla oluşturulan şirketin fonlarının şirket tahvillerine ve diğer yatırımlara ayrıldığını belirten Çağlayan yakında bu fonun miktarının 1 trilyon dolara çıkarılacağını bundan pay almaya çalışılacağını dile getirdi.

2.1 TRİLYON DOLAR
Çağlayan dün Çin'in başkenti Pekin'de Türk Ticaret Merkezi'nin açılışını yaptı. Açılışta bir açıklama yapan Çağlayan, Çin'in Kasım 2006'da 1 trilyon dolar olan rezervlerinin Eylül 2009 itibariyle 2.1 tirlyon dolara ulaştığının tahmin edildiğini belirtti. Çağlayan, bunun 800 milyar dolarının ABD tahvillerine, 700 milyar dolarının euro, yen ve diğer gelişmiş ülke paralarında kalan kısmının farklı alanlarda değerlendirildiğini belirtti.

NOT ALDILAR
Çağlayan, Çin'in 1 trilyon dolara çıkarılacak fonuna Türk tahvillerini de alması önerisini 25 Haziran'daki Çin ziyaretinde önerdiklerini söyledi. Çağlayan "25 Haziran'daki toplantıda dinlediler ve not aldılar. Sonraki görüşmede tekrar gündeme geldi ve belli ki bu konu üzerinde çalışıyorlar. Ancak somut bir adım henüz yok" yanıtını verdi. Türk eurobondlarına ve Hazine'nin iç borçlanma senetlerinden alabileceklerini belirten Çağlayan, "Dönüşümüzde Devlet Bakanı Ali Babacan'la Hazine'nin Çin'e özel tertip tahvil ihraç edilebileceğini de görüşeceğim. Bu alternatiflerin tümünü Çin Ticaret Bakanı ile yarın (bugün) bir araya geldiğimizde masaya yatıracağız" dedi.

'OTEL İŞLETMEK BİRLİĞİN İŞİ DEĞİL, SATTIRIYORUZ'
ÇAĞLAYAN
, Çin'de temsilcilik açılmasında TİM'in büyük katkısı olduğunu belirtti. Personel giderlerini gelirlerinin yüzde 40'ına indirmeyen birliklerin gözünün yaşına bakmadan kapatılacağını kaydeden Çağlayan, Orta Anadolu İhracatçı birliklerinin Gölbaşı, Mersin'in Silifke'de tesisleri, Uludağ İhracatçı Birliği'nin Kar Oteli bulunduğuna işaret ederek, "Bunlara 'sizin işiniz bu değil' dedik. Şimdi bu varlıkları sattırıyoruz. 50 bin ihracatçının parasını dikkatli kullanmalıyım" dedi.

FINDIKLI YOĞURT 2010'DA ÇİN PAZARINA GİRECEK
DEVLET
Bakanı Çağlayan, açılışını yaptığı Pekin Türk Ticaret Merkezi'nin bir ilk olduğunu yapımı biten Sofya'daki (Bulgaristan) merkezin yakında, yapımına devam edilen Cidde ile Riyad ofislerinin ise Kasım ya da Aralık gibi açılacağını dile getirdi. Merkezlerin Türkiye'den gelecek yatırımcılar için üs olacağını ifade eden Çağlayan, Pekin'deki merkezde fındık, makine ve gıda gibi bazı tanıtım gruplarına da yer verdiklerini anlattı. Bakan Zafer Çağlayan, Fındık Tanıtım Grubunun çalışmaları sayesinde Kasım 2010'da fındıklı yoğurdun Çin pazarına gireceğini de bildirdi. Çağlayan, "Burada fındığı sanayileştirmeye çalışıyoruz. Pasta, dondurma, kek, ekmek ve çikolata sektörlerine sokmak için uğraşıyoruz'' dedi.