Geçici değil kalıcı çözümler otoda yangını söndürür

30 Eylül'de sona erecek ÖTV indirimi sonrasında yeni bir teşvik sisteminin yürürlüğe konulmasını isteyen sektör temsilcileri, 'hurda teşviki' bekliyor

Pazartesi 28.09.2009
ABONE OL
Otomotiv pazarını canlandırmak amacıyla 15 Haziran'da yürürlüğe giren ikinci ÖTV indirimi 30 Eylül'de sona eriyor. Şimdi gözler Ankara'da... ÖTV indiriminin sonuçlarının başarılı olduğunu ve işçisinden, sanayicisine, tüketiciden hükümete kadar herkesin kazançlı çıktığını savunan sektör temsilcileri Avrupa ülkelerinde olduğu gibi 'hurda teşviği' istiyor.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, hükümetin ikinci ÖTV indirimi sonrasına yönelik desteğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Vergi indiriminin 2009'da krizin etkilerini azalttığını ancak 2010 yılı talebini de teşvikler sayesinde öne çektiğini söyleyen Aybar, otomotiv sektörüne herhangi bir destekleyici tedbir açıklanmadığı takdirde 2010'da satışların doğal olarak düşeceğini belirtti. İbrahim Aybar, Avrupa ülkelerindeki uygulamalara benzer eski araçların yenisiyle değiştirilmesiyle ilgili daha uzun dönemi kapsayan teşviklerin yapılması gerektiğini ifade etti.
Tofaş CEO'su Ali Pandır, sektörün kısa vadeli yangın söndürmelerden çok, uzun vadede gelişimi destekleyen reformlara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Pandır, son günlerde ÖTV indiriminin devam etmeyeceği yönünde hükümetten sinyaller geldiğini belirtti.
Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, ÖTV indirimi sonucunda hem müşterilerin, hem hükümetin, hem de otomotiv sektörü kazançlı olduğunu dile getiren Vieux, "Hükümet nezdinde alınan bu başarılı kararın sektör adına devamını ümit ediyorum" dedi. nHyundai Assan Türkiye Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu ise, 30 Eylül sonrasında herhangi bir teşvik paketi açıklanmadığı taktirde sektörü kötü günlerin beklediğini ifade etti. Tarakçıoğlu, şunları kaydetti: "Kısacası, sektör beklenenden daha derin bir şekilde küçülecektir. 15 Mart'tan önce kötü olan durum, bu şartlar altında 30 Eylül'den sonra çok kötü olacaktır. Orta vadede ÖTV indiriminin yıl sonuna kadar devamı programa alınmalıdır. Fakat uzun dönemli ve kalıcı talebin sağlanması için 15 yaş üstü otomobillere ÖTV teşviki uygulanmasının yanında yine uzun vadede ÖTV oranlarında da indirime gidilmesi uygun olacaktır."

https://www.sabah.com.tr